Hoiataksin korteriühistuid AS Eesti Energia energiamärgise eest. Sellist rämpsu, kes on agressiivse pakkujana turu haaranud, saab pidada ainult selle solkijana.
Tundub, et meie riigis kortermajades elavatesse inimestesse suhtutakse kui Puratinodesse. Korteriomanikud peavad vaikides alluma nii ühistu juhatuse omavolile, kui ka korteriühistutele pakutatavate kõikidele ( ehitaja jne. juhatuses on võhikud ) teenustele. Teenuse võtja nii nõrga vastasega nagu seda on korteriühistu, tuleb lihtsalt üle sõita nii, et rohi ka enam ei kasvaks ühistu õuel. Juhul kui keegi soovib seda energiamärgist näha, siis võin failina saata, aga siis võib süda pahaks minna? Energiamärgise koostajal on vist jäänud algharidus lõpetamata. See on tõesti tase?
Järgnev on kirjavahetus määruse andjaga ja teine vastus TJAmeti poolt ei mahu mõistliku ajajooksul vastamise aega. Mine tea ehk ärkavad üles, kui siia avalikuse kätte üles riputada?
Tere,
energiamärgise vajadus tekkis tulenevalt seadusest selle aasta algusest, kuna meie majas oli siis müügis neli korterit, mille omanikud soovisid teha vahetust. Aadress: Ööbiku 1. 79514 Rapla, korrusmaja haldajaks on korteriühistu Ööbiku Esimene. Korteriühistu liikmete poolt sai juhatuse poole pöördutud kirjalikult energiamärgise vajadusest.. Energiamärgise said korteriomanikud ühistu juhatuselt oma postkastist 06. novembril 2009 a. mis ei vasta arvutatud hoone aastasele energiakasutusele. Energiamärgise tellimus oli tehtud juhatuse poolt AS Eesti Energiale. Sellise energiamärgise koostatud pädevus ei kannata mõistuslikku kvalifikatsiooni, jääb arusaamatuks, kas kõik Eesti korteriühistud saavad Eesti Energialt selliseid üle jala koostatud energiamärgiseid? Eesti Energiale on energiamärgiseväljastajale omistatud kutsekvalifikatsiooni kutsetunnistus EKVÜ poolt, kompetentsi hindamisel on kutsekomisjonil energiamärgise koostamisel nõutav arvutuskäigu õigsus ja arvuti kasutamise oskus ( EHR-is ) jäänud kui mittevajalik omandamine. Postkastist saadud energiamärgise, mis on kahel lehel, laen manustesse.
Ehitusregistris on Ööbiku 1 köetavat pinda 1520,9 m2 + üldkasutatav pind ( sooja tarbevee ettevalmistamiseks kasutatakse igas korteris elektri boileritega ), majaelanikele esitatud energiamärgisel 1465 m2 ( erikasutus - energiatõhususarvu puhul kasutatakse köetava pinna ruutmeetreid, seega 1465 m2 kaalutud energiaerikasutuse ( arvutumetoodika põhineb määrusest nr 107 toodust: "Köetava pinna suuruse määramisel lähtutakse ehitisregistri andmetest." ) arv [kWh(m2 a)] on seega vale. 2006 ja 2007 aasta lahtrid täitmata.
Oluliste rekonstrueerimistööde loetelu:
2007 aasta kütteperioodi alguseks kaetud kaks otsaseina, soojustusmaterjaliga EPS 100 mm
2008 aastal sügiseks soojustatud lõuna poolne fassaad (30% maja välisseinast) vahtplastiga EPS 100 mm
Läbisin Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) poolt korraldatud 42- õppetunnise koolituse " Hästi toimiv korteriühistu turvalises ja energiasäästlikus korterelamus", mis toimus Tallinnas 18. septembril kuni 03. oktoobrini 2008., toimumise koht oli Endla 59. 26.09.2008 esines Majandus- ja Kommunikatsooni Ministeeriumist teemal "Energiamärgis, energiaaudit, energiasäästu taustsüsteem Eestis", Energeetika osakonnast Madis Laaniste, kust sain asjaliku ja põhjaliku ülevaate nõutavast energiamärgisest. Suur tänu hr. Laanistile.
MKM poolt juhitud koolitusel ja konspekteeritud andmetel olid korteriühistule nõutavad teemad:
energiamärgise ja energiaauditite kvaliteedi tagamine
"energiamärgise vorm ja väljastamise kord" tiitelleht- sisekliima tagamine hoone energiakasutuse andmed
sisaldab hoone energiatarbimist vähendavate majanduslikult põhjendatud meetmete loetelu
energiamärgise 2 osa, aastaringne kasutatav hoone, 3 osa, kokku 9 andmelõiku ja 4 osa, arvutused hoone kaalutud energiaerikasutuse määramisel kokku 17 andmelõiku.
täpsustatud nõudeid ühistu majandusaasta tegevuskava kohta. See peab sisaldama infot tarbitud: kütuse, soojuse ja elektri koguse ( Eesti Energial on kättesaadav kogu hoone kasutatud elekter, kui on teada ainult üldelekter, siis hindab energiamärgise koostaja majapidamiste elektrikulu kaudselt ) ning maksumuse kohta.
Sellises punktide vormis soovivad majaelanikud energiamärgist saada, palume MKM poolset abi, et leida Eesti Energia AS pädevat energiamärgise koostajat. Laen manustesse kaugkütte teenust osutava Rapla Küte arveridade aruande perioodil 01.01.2006 – 31.10.2009. Võimaluse korral soovime energiamärgist elektroonselt e- posti
georgkerna@hotmail.com. Eesti Energiale on energiamärgise eest makstud 03.10.2009 a. 2400.00. krooni arve nr. 48444092 alusel.
Lugupidamisega ööbiku 1 korteriomanikud.
pöördumine energiamärgise osas?
Saatja:
Madis Laaniste (
Madis.Laaniste@mkm.ee)
Saadetud:
23. detsember 2009. a. 11:58:04
Adressaat:
georgkerna@hotmail.com
Koopia:
einari.kisel@mkm.ee
Lugupeetud hr Georg Kerna ja Ööbiku 1 korteriomanikud,
Tänan teid saadetud sõnumi ja lisatud materjalide eest. Olete seisukohal, et teile energiamärgise koostanud Eesti Energia AS pole toiminud piisava hoolsusega ja ei täida pädevusnõudeid.
Teie poolt esile tõstetud küsimustes energiamärgise väljastamise kvaliteedi osas ning kutsenõuete täitmise üle otsustamine ei ole Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi pädevuses. Järelevalvet ehitusturul teenusepakkujate tegevuse üle teostab Tehnilise Järelevalve Amet, energiamärgiste väljastajate ning energiaaudiitorite kutseomistamist korraldab Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus. Samuti ei anna Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium soovitusi energiamärgise väljastajate valiku osas.
Samas juhiksin tähelepanu, et energiamärgise koostamine eeldab koostööd energiamärgise tellija ja teenusepakkuja vahel. Määruses "Energiamärgise vorm ja väljastamise kord" on määratud algandmed, mis tuleb enne energiamärgise koostamist välja selgitada (vt
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13094120, §11). Samuti näeb määrus ette, et tellija või tema volitatud esindaja allkirjastab kaalutud energiaerikasutuse arvutamiseks vajalike lähteandmete dokumendi (vt §11 lg 2), samuti on määruses selgitatud tellija allkirjastatud algandmete dokumendi õigulikku tähendust energiamärgise väljastamise protsessis. Seega on teie energiamärgisele hinnangu andmisel oluline, mis algandmed said teie ühistu poolt energiamärgise väljastajale antud.
Määruse järgi on kõige lühem periood, mille andmete põhjal võib energiamärgist väljastada, 4 kuud (vt §15 lg 2). Seega ei ole 1 aasta soojuse tarbimise andmete kasutamine vale. Siiski on eelistatav ja soovitatav, et on kasutatud pikema perioodi andmeid (3 aasta andmed). Teie poolt edastatud materjalidest selgub, et energiamärgise koostamisel võeti aluseks hoones kasutatud soojuse 1 aasta andmed ning energiamärgis väljastati 1.10.2009. AS Rapla Küte poolt kokku pandud andmed olid koostatud 20.11.2009. Tekib kahtlus, kas neid 3 aasta soojustarbimise andmeid oli teenusepakkujal üldsegi võimalik kasutada.
Seega juhul, kui te soovite saada ametlikku seisukohta saadud energiamärgise kvaliteedi osas, palume teil pöörduda Tehnilise Järelevalve Ameti poole ning edastada neile kõik materjalid, mis energiamärgise väljastamisega on seotud. Alles seejärel saab järelevalve teostaja teha kaalutletud otsuse energiamärgise ja selle väljastamise protsessi nõuetele vastavuse osas.
Lugupidamisega
Madis Laaniste
säästva energia talituse juhataja
EV Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi energeetikaosakond
tel: 6 256 497
e-mail:
madis.laaniste@mkm.ee