1. leht 1-st

ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 24 Nov 2008 20:22
Postitas TanelV
Kaks aastata tagasi ostsin korteri, kipsplaat oli seinas, viimistluse tegin ise.

kaks kuud tagasi loodi ühistu. ennem seda oli maja oü hallata.

nüüd hakatakse küttesüsteemi renoveerima, käidi loeti radiaatoriribid
üle, siis selgus, et mul on kahes toas radiaatorid ära vahetatud.

uuriti puuriti, leiti veel, et korteris on vaheseinu vahelt ära võetud,
kandvasse seina auk tehtud (ülevalt raudtaladega toestatud)

siis veel on ühte seina soojenduseks pandud vill umbes 4cm, (nurgapealne tuba, väljastpoolt ammuilma nurk pragunenud, saan eelmise korteriomaniku soovist aru)


nüüd probleemid jätkuvad - kuna radiaatorid on vahetatud (samasugused ribidest ja sama arvuga mis vanad aga ilmselt lehtmetallist valmistatud)
peaksin hakkama kütte eest maksma koefitsendiga st, et rohekem kui teised m2 eest. (põhjuseks - kuna minu radiaatorid imevad veest soojuse välja ja teistesse korteritesse jõuab külm vesi)

tulemus - majas keerati soojust juurde kuna teises maja otsas on külm (majal kolm trepikoda) mina aga pean elama 25 kraadises soojuses akna lahti tegema saamaks 19-21 kraadi sooja ja maksma rohkem ka kui teised veel

mis ma nüüd tegema peaksin?

korterit ostes ei osanud ma sellele tähelepanu põõrata, et korteri kuju muudetud ja radiaatoreid vahetatud...

tüli ka ei kipuks ajama pigem tahaks asjad korda saada.


abi ja nõu eest ette tänades
Tanel

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 25 Nov 2008 08:13
Postitas k24
Kõiksepealt selgita, millega sina ja ühistu ühel nõul olete. Paistab olema kolm suutemat probleemi: vaheseinte muutmine, seina seest soojustamine ja küttesüsteemi muutmine. Siis võiksite koos ühistuga ühele nõule jõuda selles, et millised probleemidest on kriitilised ja vajavad kohest reageerimist. Vajadusel tellite mõne(d) kirjalikud ekspertarvamused. Edasi lepite kokku mida, mis järjekorras ja kuidas (kes mille eest maksab ja kui palju) lahendama hakata. Samal ajal võid mõne juristi jutule minna, et täpsemad asjaolud välja selgitada ja uurida võimalust korteri müüja käest tekkinud kahjud sisse nõuda.

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 25 Nov 2008 09:31
Postitas rewa2
Mitmendal korrusel see korter asub?
Paistab, et maja küttesüsteem on tasakaalust väljas. Võib ka olla,et maja külma otsa poolel on torud umbes, roostet täis ja vesi ei tsirkuleeri.
On küsitav,kas eelmise omaniku käest saab midagi nõuda, sest korteri ostmisest on 2 aastat möödas?
Küttesüsteemi soojust saab piirata ventiilidega

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 25 Nov 2008 22:16
Postitas TanelV
Käisime täna maja all olevas soojussõlmes, eraldi ventiile ei tundunud olevat.

homme tulevad soojusemehed asja vaatama sinna sõlme
see on enamvähem kindel, et asi tasakaalust väljas,

majas pole ka tsirkulatsioonipumpa, mis otse katlamajast tuleb see tuleb ka korteritesse. saame reguleerida vaid trassist sissetuleva vee soojust.

aga eriti huvitaks mind see, kas kusagil reaalselt ka maksavad radiaatorid ära vahetanud inimesed kütte eest ruutmeetri kohta rohkem kui teised (need kellel radiaatorid vahetamata)

vanemate korteris võtsime radiaatorid korterist välja, kui vett sees polnud ja lasime liivapritsiga puhtaks + pesime seest korralikult läbi (tuli välja hulga sodi) ja kuna nüüd annavad radiaatorid rohkem sooja (kui 10 värvikihi all olevad samasugused radiaatorid) kas siis peaks kah ruutmeetri kütmise eest rohkem maksma?

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 25 Nov 2008 23:51
Postitas tähelepanelik
See radiaatorite jutt ei tundu kuigi mõistlik olevat.

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 14:31
Postitas kerstin133
Minul vahetati kunagi radikas olude sunnil,kuna vana hakkas lekkima. Töö tegid ühistu haldusfirma san.tehnikud-kõik avalik ühistule. Nad pakkusid mulle veel isegi suuremat radikat aga ma ei tahtnud. Raha kütte eest keegi mul ei suurendanud. Nii võiks ju hakata kõigis korterites radika ribisid üle lugema (olen kindel et vahest on erinev arv ka ühesuurustes korterites) ja igasugu koefitsente ruutmeetrisse arvestama. Teie olete minu meelest heauskne ostja ja eelmise omaniku tegude eest ei vastuta. Teie võite 7 aastat korteri müüjale nõuet esitada- lugege ostu-müügi lepingust.
Aga võib-olla oli müüjal hangitud ka luba seina augu tegemiseks. Kandvasse seina auku võib loa olemasolul teha minu teada, päris maha võtta ei tohi. Kontakteeruge kõigepealt eelmise omanikuga.
Jõudu

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 15:15
Postitas ergon
Võtke aluseks elamu kütteprojekt. Võrrelge seal olevaid kilowatte uute radiaatorite omadega. Soojuse imemise jutt lapsik ja rumal. radiaator on tavaline soojusvaheti. Vesi soojendab radiaatori metalli üles ja see omakorda hakkab soojendama ümbritsevat õhku. Mingist imemisest siin juttu olla ei saa.
Kütteprojektis on toodid kõikide ruumide radiaatorite võimused ja need sõltuvad ruumi suurusest ja asukohast hoones (nurga peal, otsakorter jne). Kuna küte on ühisomandis, siis sellega tegelemine kulub ühistu pädevusse.

Seda kuulen küll esimest korda, et ühele korterile soovitakse panna suuremat ruutmeetritasu kui teistele. Las tõestavad, et radiaatorid imevad soojust ja las väljendavad seda kilowattides ja rahas võrreldes teistega.

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 17:24
Postitas k24
Me lugesime/mõõtsime oma majas kõik radikad/ribid üle eesmärgiga saada asjast ülevaade ja vajadusel ka ribisid maha võtta ehk siis tasatada projektikohane olukord. Ribide arvu järgi maksustamine võib teoreetiliselt võimalik olla, aga sel juhul tuleks erinevalt maksustada ka muud sarnased juhud: Nt viimaste korruste kortereid, kes tegelevad õhutamisega ehk teevad tööd ja tagavad sellega süsteemi toimimise, nt otsakorterid ja 1-korruste korterid, kellel on piirete tõttu reegline toad külmemad. Neil kõigile tuleks oleks alust küttekulu jagamise erisusele.

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 17:53
Postitas rewa2
Mis küttesüsteemi õhutusse puutub, siis on san.tehnika kaupluses müügil automaatne õhutusseade, hinnaga 55-65.- krooni ( hind oleneb kauplusest)
See keeratakse ülemise korruse radiaatori otsa ja mure murtud! :D

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 18:28
Postitas TanelV
jah meil ka osades korterites need olemas, automaatõhutid siis

kütteperioodi alguses aitame natukene näpuga õhutmaisele kaasa (saab rutem õhut välja) talve jooksus sussutab iseseisvalt.

radiaatorite projekt pole veel tehtud, (hakatakse tegema seoses soojasõlme vahtusega/panemisega)

peaksin uurima kas vana projekt (kui olemas on) näitab midagi kw kohta või võimsuste.

kuidas ma saaksin olemasolevate radiaatorite võimsust hinnata?

ehk saan pildi teha ja siis teile siia hinnata arvata tooma, ehk keegi oskab margi / tüübi välja pakkuda?

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 18:36
Postitas rewa2
Tavaliselt arvestatakse üks ribi 1m2 korteri pinna kohta.Kui on otsakorterid, katuse-ja keldrikorruse omad, siis lisatakse patareile juurde 2-3 ribi. See on torujüride rusikareegel! :D

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 26 Nov 2008 21:44
Postitas majaka
onRusikareegliks võib olla, aga selle järgi süsteeme ei ehitata. Kui on mitmekordne maja ja vesi liigub ülevalt alla, siis alla jõuab jahtunud vesi, mis nõuab suuremat ribide arvu.

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 27 Nov 2008 07:56
Postitas rewa2
majaka kirjutas:onRusikareegliks võib olla, aga selle järgi süsteeme ei ehitata. Kui on mitmekordne maja ja vesi liigub ülevalt alla, siis alla jõuab jahtunud vesi, mis nõuab suuremat ribide arvu.
Kõik oleneb ka sellest, kas majas on ühe või kahetorusüsteem.Ühetorusüsteemiga on tõesti nii, et ühest püstakust läheb soe vesi üles ja teisest alla, ning lõpuradikad on jahedad. Selleks lisataksegi radiaatoritele lisaribisid. Kahetorusüsteemil on süsteemil on temperatuur ühtlasem. Onju veel tsirkulatsiooni pump, mis paneb vee kiiremini liikuma.

Re: ostetud korter ei vasta nõuetele

Postitatud: 12 Dets 2008 01:56
Postitas küttespets
Olen selle probleemiga tihti kokku puutunud. Teen elamu küttesüsteemi uuendamise projekti ja hiljem ehitusel selgub ,et paljudes kohtades on uued vajalikust võimsamad küttekehad paika pandud.
Osa KÜ lepib sellega -osa mitte- minu ülesandeks on selgitada ühistu inimestele probleemi olemasolu.
Kõiki huvitab soojuse kokkuhoiu probleem. Kui te peate liiga suurte radiaatorite tõttu akent lahti hoidma siis raiskate soojust , mille eest maksate ise ja ka teised.
Tehniliselt on võimalik antud raiskamise lõpetada, paigaldades küttekeha ühendustorule väikese takistusega termostaatventiili . Tingimata on vajalik otsevoolutoruga enne ventiili, mille ülesanne on küttevee radiaatorist mööda juhtimine juhul kui toasoojus on saavutatud ja termosstaatventiil piirab küttevee läbivoolu radiaatorist.
Antud ühendus tagab teil vajaliku toasoojuse ning ei jahuta liialt maha ka küttevett, mis peab ka järgnevaid kortereid kütma.
Ainuke häda oleks selles, kui te ei käitu ,, korralikult" ning keerate termostaadi lõppu s.t. viimane hakkab toas hoidma ~25*C - veel hullem kui hoiate aknaid lahti-sest liigne ventileerimine raiskab koledasti soojust

Kui teil oleks normaalsuurusega küttekehad ja küttesüsteem on tasakaalus siis toob liigne ventileerimine kaasa õhutemperatuuri langemise toas allapoole soovitust , mis omakorda sunnib akna sulgema.

Kui ühistu inimested ei usalda Teid on neil omajagu õigus teilt rohkem küsida. Iseasi on kuipalju on küttekeha suurem vajalikust , samuti on problemaatiline seinte seestpoolne soojustus, mis vähendab maja küttekulu. Samas võib põhjustada liigniiskuse korral hallitusseente teket paneeli pinnal ( soojustuse all). Teie Tervise huvides oleks see kindlam sealt ära võtta-siis aga suureneb Teie korteri ja terve elamu küttekulu. Võib olla saate kaubale - väike risk tervisele = üleliia suured küttekehad koos eespoolpakutud termostaatventiilidega + normaalne käitumismall.