http://www.korteriyhistuabi.com/ky/modu ... highlight=
Otsi ka sellist firmat: Arhitektuuribüroo Adrikorn & Rets Oõ
Ja veel natuke fasaadipassist:
[i:58858fabc1]Linn ergutab korteriühistuid fassaadipasse tellima (mai 2003)
Enne hoone fassaadi ümberehitamist tuleb maja nägu viimistluspassi jäädvustada. Tallinna linnavalitsus tahab tänavuse aasta algusest kehtima hakanud määrusega ergutada majaomanikke hoonete fassaade uuendama, et korrastada halli linnapilti ja anda sellele uusi värve.
Kui seni tegelesid kõik linnaosad fassaadipasside koostamisega omapäi ja püüdsid kokkuleppel värvifirmadega igati soodustada hoonete renoveerimist oma linnaosa majaomanikele, siis mullu vastu võetud Tallinna linnavalitsuse määrus kehtestab välisviimistluspasside saamiseks ühtsed nõuded.
Tallinna kultuuriväärtuste ameti linna-kujundusosakonna vanemspetsialist Anni Nool selgitas, et maja välimusele esitatavaid nõudeid fikseeriv välis-viimistluspass ehk fassaadipass peaks olema igal majal, kuid kindlasti tuleks see teha hoone fassaadi ümberehituse korral.
Linnavalitsuse huviks on eelkõige väärtustada elukeskkonda, säilitada ja korrastada vanu elamuid ning värskendada uusi ning innustada elamute omanikke oma kodusid uuendama.
Linn toetabEsmakordselt annab määrus linnale võimaluse viimistluspasside taotlejaid toetada. Kultuuriväärtuste amet peab praegu läbirääkimisi mitmete värvifirmadega, et jätkata mullu Nõmme ja Kristiine linnaosas alanud soodusvärvide kampaaniat ning laiendada seda tasapisi ka teistesse linnajagudesse.
Noole sõnul tahetakse, et mullused 20-protsendilised soodustused värvide ostmisel oleksid tänavusest kättesaadavad kogu linna majaomanikele, kes on hankinud fassaadipassid.
Algusjärgus on ka passide soetamise toetamine. Kultuuriväärtuste ametil on tänavu võimalus tasuda umbes 150 muinsuskaitse all oleva ja miljääväärtuslikus alas paikneva enne 1940. aastat rajatud maja fassaadipasside koostamise eest. Et raha raisku ei läheks, peab majaomanik kirjutama alla lepingule, et teostab passis ette nähtud tääd tähtajaks. Vastasel korral tuleb passi eest maksta.
Sama lubab määrus ka teistele majadele, kuid enamusel linnaosadest pole Noole sõnul eelarves esialgufassaadipassidele toetuse maksmiseks raha. Kulukam on passi soetamine eramuomanikele, paljud korteriühistud pole fassaadipassi tellimist pidanud kuigi suureks väljaminekuks.
«Passile kuluv raha on ikkagi murdosa sellest, mis kulub materjalide ja tää peale,» nentis Nool. Passi tavahinnaks on kujunenud 3000-4000 krooni. Kultuuriväärtuste amet hakkab fassaadipasse arhiveerima ja nende täitmise üle arvestust pidama.
õhistud vajavad sooja majaAS Linnakujunduse Arendusbüroo arhitekt Külli Samblik ütles et seni onfassaadipassid kohustuslikud olnud muinsuskaitse all olevatele majadele ja arhitektuurimälestistele, kuid järjestsagedamini on tellijaiks ka korteriühis-tud, millest paljud asuvad Lasnamäel.
Kui vanade hoonete restaureerimine käib omasoodu, siis betoon- ja silikaat-majade asukad ei muretse vaid maja väljanägemise vaid ka soojapidavuse pärast. «Kivimajade lisasoojustamist saab teha väljapoolt ja koos sellega muutub ka fassaad,» selgitas Samblik. «Lisaks soojustusele ja uuele voodrile nõuavad need majad tavaliselt ka uusi aknaid, uksi ja varikatuseid.»
Levinumaks ja odavamaks mooduseks välisseinale pandud soojustusmaterjali katta on profiilpleki paigaldamine, kuid soojustusplaate saab ka krohvida. Väiksematel majadel võib osaliselt kasutada ka puitvoodrit. Sambliku sõnul teevad uued seinad hallid paneelelamud justkui uueks. «Magalalinnaosade majad saavad uue näo, paraneb üldmulje ja erinäolisi maju ei aja enam omavahel segi,» ütles Samblik.
Fassaadipass annab näo Majale fassaadipassi tehes peab arhitekt järgima hoone ehitusaja arhitektuurilist stiili, jätma alles võimalikult palju endisaegset ning jälgima, et värskendatavalt fassaadilt kaoks sobimatud lisandid.
Fassaadipass koosneb hulgast maja iseloomustavatest andmetest, mida ei tohi omakäeliselt muuta – kindlaks on määratud fassaadi ja katuse materjal ning värvitoonid, samuti uste ning akende kuju ja materjal. Täpselt joonistatakse välja rõdu- ja majapiirded ning muud lisandid. Eraldi pannakse kirja, milliseid täid on vaja maja esikülje taastamiseks või ümberehitamiseks teha. Kuidas maja täpselt välja peab nägema, annab selle omanikule aimu passipilt ehk fassaadi joonis. Vajadusel kantakse passi ka üldkasutatavate ruumide – trepikodade ja keldrite värvilahen-dused. Vanadel majadel ei luba muinsuskaitse midagi muuta, ka värvitoon peab samaks jääma, samuti materjalid.
AS Linnakujunduse Arendusbüroo arhitekt Külli Samblik armastab majadele anda heledaid värvitoone. «Värve valides on oluline kogemus - väike värviproov ei paista kunagi selline, nagu suur värvitud sein,» selgitas Samblik. Ta tõi näiteks ühe hiljutise fassaadipassi, kus majaomanik eelistas krohvile kivipuruga kaetud plaate ja tulemus ei tulnud nii ilus kui algselt loodeti.
Pass tervele kvartalileTellijalt ootab arhitekt seina ja katuse värvi valikul mõistmist, sest iga tooni kasutada ei saa ning maja peab sobima arhitektuurilise ning ajaloolise tausta, ümbruse ja teiste hoonetega. Vaid ühel korral on tellija Samblikult kaljukindlalt ühte kindlat värvi nõudnud. Tegu oli Laia tänava bastionipoolses otsas asuva büroohoonega, mis sai roostepruuniks ja millega arhitekt kokkuvõttes rahule jäi. «See värv sobis sinna üsna hästi,» hindas Samblik tulemust.
AS Linnakujunduse Arendusbüroo arhitektid on teinud mitmeid fassaadipasse, kus paneelelamute korteriühistud nõuavad kõige odavamat fassaadikatet – profiilplekki. «Olen mõelnud, kas see sobib, aga
leian, et miks ka mitte – paneelmaja ongi ju odav elamu.»
Lapitekkidena kirevaks kujundatud plekkseinu Samblik ei armasta, nagu ta taunib ka erinevate uste-akende paigaldamist •ismäe «hiina müüriks» nimetatavale hiigelmajale, kus ühistud on eri firmadelt eri tooteid tellinud. «Paistab, nagu tahetaks paremini oma maja ära tunda,» nentis Samblik. Tema soovitus on teha viimistluspass kogu pika majarodu või kvartali peale. Siis sobivad majad ka nägupidi kokku.[/i:58858fabc1]