1. leht 1-st
Üürniku volitamine
Postitatud: 24 Sept 2008 10:09
Postitas SandraD
Kuidas on võimalik korteriomanikul volitada üürnikku end esindama KÜ juhatusega suhtlemisel?
Elan ise eramajas, korteris on tuttav üürnikuna. Ise ei saa koosolekutel osaleda vahemaa tõttu. Tuttav on valmis koosolekutel minu nimel osalema, kui oleme teemad ja minu otsused enne läbi arutanud, kuid KÜ juhatus ei luba osaleda, dokumentidega tutvuda jne. Toimub nö ringkaitse, kus saadetakse järgmise juhatuseliikme juurde oma sooviga ja sealt jälle edasi kuni oled taas esimese juures tagasi samas seisus kui alustasid. KÜ liikmetel ei ole õrna aimu, kuidas juhatus tegutseb.
Mu tuttav oleks valmis tegutsema, kuid kuna ta korteriomanik ega ka minu perekonnaliige ei ole, siis soovingi teada võimalust, kuidas oleks võimalik tal mind esindada.
Kas oskab keegi mind aidata?
Ette tänades,
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 24 Sept 2008 14:01
Postitas MargusT
Küsimuses on kajastatud omaniku mitut esindustasandit - esindamine üldkoosolekul ja esindamine juhatuse liikmetega suhtlemisel.
Esindamine üldkoosolekul on vägagi konkreetselt lahti kirjutatud KÜS § 10 1 Osalemine üldkoosolekul (Üldkoosolekul võib osaleda ja hääletada korteriühistu liige või tema esindaja, kellele on antud lihtkirjalik volikiri. Esindajaks võib olla korteriomaniku abikaasa, täisealine perekonnaliige, korteri kaasomanik või teine ühistu liige.). Juhul kui ise elate kaugel ja üürnik eelnimetatule tingimustele ei vasta, siis tasuks ringi vaadata oma pere- ja sugulaskonnas või kaasomanike ringis.
Juhatuse liikmetega suhtlemisel esindamiseks volituse andmisel tasuks juba mõelda asja otstarbekuse seisukohalt. Usun et juhatuse liikmetel on olemas vähemalt telefonid suhtlemiseks. Aga usun, et tänapäeval saab juba väga edukalt suhelda lisaks e-posti teel. Seega saab omanik juba ise suhelda ja kaob vajadus vahelüli kasutamiseks.
Võõraste isikute osalemise ja mitteosalemise kohta saab otsuse vastu võtta üldkoosolek, aga mitte ei keela ega käse juhatus.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 24 Sept 2008 14:59
Postitas SandraD
Asi selles ongi, et "isehakanud" juhatus, kes juba ammu enne kinnitamist otsuseid vastu võttis ning neid ellu viis, ei võimalda mul isegi põhikirjaga tutvuda, muudest asjadest rääkimata. E-mailidele ei vasta nad, samuti on antud telefonidega - vastust ei saa.
Kas tõesti ei ole mingisugust võimalust väljaspool pereringi olevaid inimesi enda aramust avaldama volitada?
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 24 Sept 2008 15:12
Postitas MargusT
Kui pead silmas üldkoosolekul esindamist, siis on isikute ring Korteriühistuseadusega piiratud ja muid esindamisvõimalusi ei ole.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 24 Sept 2008 20:00
Postitas Triks-Traks
Lisaks lihtkirjalikule volikirjale on olemas veel ka notariaalne volikiri, ja siis ei ole oluline, et omaniku poolt esindajaks valitu on ükski korteriühistu seaduses nimetatutest. See on küll notaritasu ja riigilõivu võrra kulukam, aga saad oma tuttava enda esindajaks ikkagi määrata.
Tervitan sinu initsiatiivi omandi eest hoolitsemisel, kuigi su elukoht on teine. Meie ühistus on tihti just see probleemiks, et omanikud elavad mujal (kaugel), koosolekutel ei osale ja majas toimuvast eriti ei huvitu (kuni tuleb maksma hakata), ja üürilised ei vastuta millegi eest. Kui teie ühistut juhivad mõtlevad inimesed, siis neil on hea meel, kui keegi on vabatahtlikult valmis kaasa mõtlema ja tegutsema.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 24 Sept 2008 21:04
Postitas pimeloom
Triks-Traks kirjutas:Lisaks lihtkirjalikule volikirjale on olemas veel ka notariaalne volikiri, ja siis ei ole oluline, et omaniku poolt esindajaks valitu on ükski korteriühistu seaduses nimetatutest.
Triks-Traks, teeme nii, et siia ikka lauslollusi ja valet ei kirjuta.
Ei ole see notariaalne volikiri sugugi seadusülene.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 25 Sept 2008 08:57
Postitas k24
Siin mitu nüanssi, mida pole mainitud. Nimelt on perekonnaliige määratlemata õigusmõiste ja vaidluste korral on selle all silmas peetud eelkõige ühist leibkonda. Samas on üldkoosolekul väga keeruline perekonda kuulumist kontrollida ja kui oskad vajaduse tekkides asja põhjendada, siis on pmst võimalik igaüht volitada.
Samas ÜK ei saa keelata sinu volitatud isiku osalemisest ÜK-l, kuna tal ei ole võimalk kontrollida, kas ta on su pereliige või mitte. Kui ÜK selle kahtluse alla seab, siis on see nende probleem. Sina räägid sellest kohtus ja seal on sul põhjendused ja vajalikud tõendid olemas. Järeldused sellest tee ise.
Üleüldse on see KÜS § 10 1 mõttetu (loe liialt isiku põhiõigusi piirav) ja seepärast on see ka kehtetuks tunnistatakse:
http://www.riigikogu.ee/?page=en_etapid ... 0925081636
Eelnõu läheb juba teisele lugemisele, nii et kaua enam ei lähe, kui see mõtetu säte kaob.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 25 Sept 2008 15:59
Postitas pimeloom
k24 kirjutas:Siin mitu nüanssi, mida pole mainitud. Nimelt on perekonnaliige määratlemata õigusmõiste ja vaidluste korral on selle all silmas peetud eelkõige ühist leibkonda. Samas on üldkoosolekul väga keeruline perekonda kuulumist kontrollida ja kui oskad vajaduse tekkides asja põhjendada, siis on pmst võimalik igaüht volitada.
Paraku on see jah nii, et perekonnaliiget ei ole defineeritud üheski seaduses. Samas, kui lähtuda perekonnaseadusest, siis seal räägitakse ikka vaid abikaasadest, lastest, vanematest. Ülalpidamiskohustuste mõistes ka õdedest-vendadest. Mõistet leibkond ei käsitleta vist üheski seaduses. Õigekeelsussõnaraanatu järgi on leibkond ühes leivas olevad inimesed.
Kui nüüd teemaalgatusse tagasi minna, siis ühes linnas elav ühistu liige ja teises linnas elav üürnik ei moodusta kuidagi perekonda ega ka leibkonda. Ja KÜS järgi pole mõistel leibkond mingit tähendust.
Aga jah, tervitame seadusemuudatust ja ootame tema vastuvõtmist ja kehtima hakkamist. Seni peab aga elama kehtiva seaduse järgi.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 25 Sept 2008 22:51
Postitas k24
Pimeloomal õigus - seadust peab täitma.
Praktika vist nii, et nimetatud sätet enamasti ei täideta või ütleme, et selle täitmist väga ei järgita, kuna see on rohkem, kui keeruline. Väikses majas/kohas veel, aga ...sellist registrit ju pole, kus seda kontrollida saaks. Samas ei ole ÜK huvi kontrollida, kes-kelle pereliige ja pigem vastupidi - maja peaks ju õnnelik olema, et rohkem rahvast tahab ÜK-l osaleda ja arengule kaasa aidata. Küsimus kerkib ülesse mingite jamade korral ja siis võib kahtlustada, et midagi on juhtimises korrast ära, rahvas riius vms.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 11:04
Postitas foster117
Vabandage minu rumal küsimus kuid kas ma saan õigesti aru, et ÜK-le naabrile volitust anda ei tohigi? Rääkimata siis üürnikust ...
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 11:18
Postitas leammj
Korteriühistu koosolekul võib omaniku poolt volitatud isik olla tema enda nägemise järgi. See ei pea enam olema pereliige, kaasomanik, teine ühistu liige. Et volitada võite seda isikut , keda te usaldate. Kui olete usaldanud koosolekul osalema enda üürnikut, Siis see pole seadusega keelatud.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 11:24
Postitas leammj
Üürniku volitamine. Loe seadusest
KÜS §10 primm 1
§ 10,1. Osalemine üldkoosolekul
Üldkoosolekul võib osaleda ja hääletada korteriühistu liige või tema esindaja, kellele on antud lihtkirjalik volikiri. Põhikirjaga ei või piirata korteriühistu liikme õigust esindaja määramiseks. Põhikirjaga võib määrata sama isiku poolt esindatavate korteriühistu liikmete ülemmäära.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 12:16
Postitas foster117
Millest siin ülevalpool siis jahutakse?
Üürnik või omanik, mis vahet seal on - kui maja elanikul on probleem, mure või küsimus või misiganes ettepanek, mis on mõistlik siis teiselt poolt mõistlik juhatus kuulab ta vähemalt ära
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 12:28
Postitas leammj
küsimus oli volikirjast, Loogiline , et juhatus on kohustatud reageerima korteris elavale isiku küsimusele, palvele. Vahet ei ole , kas seal elab omanik või üürnik.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 12:29
Postitas pimeloom
foster117 kirjutas:Millest siin ülevalpool siis jahutakse?
Ülevalpool oli aastanumber 2008. KÜS muutus 01.07.2009.
Re: Üürniku volitamine
Postitatud: 27 Okt 2010 12:50
Postitas foster117
peaks laskma silmi kontrollida ...