1. leht 1-st

Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 20 Juun 2007 12:11
Postitas sirts
Riivamisi on sellel teemal juttu olnud ka siin foorumis, kuiid püsitaks uuesti, et kui juhatus on niiöelda sundseisus, uut juhatust pole suudetud valida, kuid vana juhatus on esitanud palve kollektiivselt tagasi astuda, siis missugused on väljavaated, et juhatus ametist tõesti priiks saaks?

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 20 Juun 2007 16:36
Postitas Valge
Kas nad hooldusfirmat ka ei soovi?

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 20 Juun 2007 17:02
Postitas laasik
Hooldusfirma ei saa otsustada mittetulundusühingu otsustamatust. Kui uut juhatust ei suudeta valida, siis ju ei suudetagi üldse otsuseid langetada seal üldkoosolekul?

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 20 Juun 2007 18:26
Postitas sirts
No kõike võib tahta, aga paraku ei taheta kellelgi raha maksta.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 20 Juun 2007 19:37
Postitas Rain
Kui juhatus tagasi astub, siis on pall üldkoosoleku käes. Põhikirjas on tavaliselt täpsustatud, kuidas juhatus tagasi astub, uus juhatus valitakse ja edasist tegevust korraldatakse.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 20 Juun 2007 21:24
Postitas Valge
Sirts, minu meelest on oluline tagasi astumise puhul protokolliud fakt.
Teine probleem on aga lahendamata ehk kes maja edasi haldab.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 09:56
Postitas sirts
Vajaks veidi täpsustamist, et juhatusel kehtib teine ametiaeg, ehk siis pärast 2 aastast perioodi valiti juhatus täies koosseisus tagasi veel kaheks aastaks. Tol hetkel (eelmsie aasta lõpus) andsime kõik nõusoleku jätkata.Kõhklusi küll oli, kuid ikkagi võttis juhatus selle töö vastu, kuna üldkoosolekul hinnati juhatuse tööd tunnustavalt, oldi isegi valmis täiendavaks laenuvõtmiseks.
Aasta alguses tekkis kummaline olukord: juhatus ajas laenu saamiseks pangaga asju, pani kalkulatsiooni teadetetahvlile üles ja korraldas paari nädala pärast üldkoosoleku, mille üks põhiküsimus oli laenu võtmine maja soojustamiseks, mis oleks tõstnud hooldustasu 9 kroonini m2 kohta.
Üldkoosolekul hääletati täiendava laenu võtmine maha. Kusjuu7rres mitte niisama, vaid isiklike süüdistustega juhtuse aadrerssil, et kuhu me panime eelmise laenuraha. Seda, mis majas selle eest tehtud, mäletasid vähesed neist, kes koosolekutel käivad. Juhatusele siiski umbusaldust ei avaldatud, sõimati niisama.
Juhatus oli hingepõhjani solvunud, inimestel kadus igasugune isu midagi edasi toimetada. Nii saigi juhatuse koosolekul otsustatud, et kui pole usaldust, siis astume tagasi. Nädala pärast korraldasime erakorralise üldkoosoleklu, kus arutusel juhatuse tagasiastumine ja uue juhatuse valimine. 26 ühistu liiget nõudsid, et enne kui pole teostatud auditit, juhatus tagasi astuda ei saa.
Tellisime auditi, koostasime majandusaasta aruande ja majanduskava ning esitasime taas tagasiastumisavalduse. Mitte ükski juhatuse liige ei olnud nõus jätkama. Samas ei suutnud üldkoosolek valida uut juhatust.
Seega küsimus selles, et kui juhatuse liige on võtnud vastu niiöelda uue valitsemisaja, siis tal paraktiliselt puudub võimalus vahepeal tagasi astuda, kui üldkoosolek sellega nõus pole. Aga probleem jääb, sest nördinud juhatus ei tööta. Kuid vaja oleks saada lahti ka vastutusest. Hetkel oleme ühistu liikmete pantvangid. Kusjuures teeme tööd endiselt tasuta, sest uuest majanduskavast hääletati välja ka juhatuse liikme tasu. Seega pole ka maksta tegevjuhile või haldusfirmale, kui see leitakse.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 11:03
Postitas k24
sirts kirjutas:......Hetkel oleme ühistu liikmete pantvangid. Kusjuures teeme tööd endiselt tasuta, sest uuest majanduskavast hääletati välja ka juhatuse liikme tasu. Seega pole ka maksta tegevjuhile või haldusfirmale, kui see leitakse.
Sellise olukorra vältimiseks tehaksegi juhatuse liikmega käsundusleping, mida saab VõS alusel erandkorras ülesse ütelda, aga tasuta töötamist ei tohiks lubada. See tekitab ühistu liikmetes vale arusaama, et ühistu asju peaks keegi tasuta ajama. MTüS § 28 lg 6 järgi on juhatuse liikmel õigus nõuda ülesannete täitmisel tehtud vajalike kulutuste hüvitamist, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti. Antud olukorras ei ole juhatus suutnud liikmeid piisavalt teavitada oma töö olulisusest/effektiivsusest. Teisalt on nõustutud juhatuse töös osalema ilma, et majanduskavas selleks vahendied oleks ette näinud.

Midagi pole teha, aga see juhatus on ... rumal. Nüüd tuleb sel juhatusel aasta veel asju ajada ja samas peaks kulutuste hüvitamist ikkagi nõudma, aga seda korralikult põhjendades ja tõendasdes. Kui asjade korraldamisest loobuda, siis jamade korral jääb vastutus ikkagi registris olevale juhatusel ja süüdistuseks on tegevuseteus.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 11:43
Postitas sirts
Et siis juhatus on rumal? Kardan, et uus juhatus tuleb veelgi juhmim. Meie oma juhmusest ei tihanud paar esimest aastat tasu küsida, sest leidsime, et kuna teeme tööd põhitöö kõrvalt, siis peame end ennem tõestama ja rahvast harjutama üldse ühistus elamisega. Kuni viimase ajani oli tõsiseks toonust tõstvaks boonuseks elanike hea suhtumine. Aga, jah, ega ükski heategu ei jää karistamata. Selles on sul õigus.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 12:12
Postitas k24
Vigades ju õpitakse sirts. Kannata aasta ära, tee ÜK-le uus majanduskava, kus kirjutad haldamiseks vastavad summad sisse ja ütled, et oled valmis selle summa eest asja edasi ajama ja las siis ÜK otsustab, kas valib sind jätkama või leiab uue tasuta juhatuse. Väga oluline on leida ka asjalik revident, kellele kah mõistlik summa ette näha.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 12:34
Postitas UusJuhatus
Käsundussuhe tekib igal juhul, hoolimata kirjaliku lepingu olemasolust. Selle saab tõepoolest lõpetada avaldusega. Samuti tuleks kutsuda kokku ÜK ja nõuda tagasikutsumist. Hea oleks ka põhjendada, mis ei saa enam jätkata, ja hoiatada, et ei jätka enam. Üks põhjus on kahtlemata tasu mittemaksmine. Ja asi pole mitte ainult kulude hüvitamises, vaid ka mõistlikus tasus. Kui ÜK keeldub tagasi kutsumast, siis Riigikohus on käsitlenud jurisiku juhatuse tagasiastumist ja leidnud, et kui ÜK seda ei tee, siis tuleb hageda.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 13:49
Postitas sirts
Asi selles ongi, et ma pole enam mingi summa eest nõus edasi asju ajama. Määramata aeg - kuni uue juhatuse leidmiseni - võib aga kujuneda piisavalt pikaks. Põhjus peaks olema piisavalt argumenteeritud sellega, et olen aina rohkem hõivatud põhitööga ja tunnen, et ei jaksa selle kõrvalt piisavalt palju ühistuga tegelda. Ei tahaks nagu nime poolest ka ühistujuht olla.
Mis puutub juhatuse liikme tasustamisse, siis meil on see siin uus ja tundmatu teema. Majanduskavasse panime pool miinimumpalka. Ma isiklikult arvan, et tegevjuhile, kes seda tööd ehk põhikohaga teeb, oleks seda raudselt vähe.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 21 Juun 2007 14:53
Postitas k24
UusJuhatus kirjutas:Käsundussuhe tekib igal juhul, hoolimata kirjaliku lepingu olemasolust. Selle saab tõepoolest lõpetada avaldusega. Samuti tuleks kutsuda kokku ÜK ja nõuda tagasikutsumist.
See küll hea. Avaldus sisse, ÜK kokku ja probleem lahendatud.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 26 Juun 2007 00:07
Postitas sirts
Normaalselt võiks see nii käiagi, elus tuleb kõike ette. Loomulikult peaks üldkoosolek olema suuteline uut juhatust valima. Just siin on aga sagelki komistuskivi. Võib selguda, et ei leiagi inimest, kes tahaks või oskaks seda tööd teha.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 09 Aug 2007 13:18
Postitas leammj
Tänapäeval tasuta võileibu ei ole.See tulebki teha rahvale selgeks.Kui haldab firma siis sellele on nad küll nõus maksma,See teema üpris tutav.Kui oled juhatuses , siis mis palka sa tahad saada.ise olid ju nõus tegema.Kuid iga liigutus maksab.telefon, elekter,net,ja sinu isiklik aeg.Pead ju need andmed kuualgul igale poole ju edastama .Töötama raamatupidajaga.See , kes kõige rohkem kriiskab , valige ta juhatusse.Las vaatab kas on nõus päevade viisi tegema tööd.Igapäevaselt vastama totratele küsimustele.Ega kui sa ei vasta siis hoiad end kõrvaleJuhatuse töö on tänamatu.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 22 Jaan 2008 15:27
Postitas riinaree
Täiesti nõu juhatuse töö on tõesti tänamatu. Hea , et ainult karjutakse . Meil ka selliseid joodikuid majas , kes lausa lubavad maha lasta . Ka mina teen tasuta tööd , kõik mida teed on kindlasti mõne jaoks ikka halavasti . Palud siis suurematel vingujatel juhatusse astuda , siis jookstakse ära.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 22 Jaan 2008 19:18
Postitas Valge
Juhatust peaks ikkagi valima pädevuse ja kompetentsi järgi. Kui ise teha ei oska, siis osta teenus sisse.

Re: Juhatuse teovõimetus

Postitatud: 22 Jaan 2008 20:25
Postitas sirts
Tuleb kasvatada paksu nahka, lihtsalt tühikärajatest ei tuleks välja teha, neile ei tasu hakata paljusid asju üldse seletamagi. Tegelge inmestega, kes soovivad teha koostööd ja püüdke saavutada, et need inmesed ise tegeleksid uskmatutega. Selles mõttes, et las nad seletavad neile üle, kes teid ei taha kooslekul kuulata. Koondage enda ümber tugev toetajaskond, varustage nad igal võimalikul hetkel kõikvõimaliku infoga, mida aga anda suudate. Neid inimesi võiks olla igas trepikojas paar-kolm vähemalt.
Püüdke koosolekutele kutsuda oma ala spetsialiste - sageli kuulatakse neid rohkem ja omal siis vaeva vähem. Jääge viisakaks ka "väga vastiku naabriga", sest teie eesmärk pole ju tülitseda. Mõne aja pärast on vastutöötav punt murenenud, mõned neist on hakanud asjadele teisiti vaatama. Ja kui olete rahulik, siis ei saa teid keegi süüdistada, et karjute, olete ebaviisakas ja hoopis ise see vastik inimene.
Kõigi meele järgi pole vaja olla, seda ei suuda keegi. Küll aga võime lla suuremeelsed ja jagada mõnikord kiitust ka vaenlasele. See võib muidugi anda ka vastupidise tulemuse: "vaenlane" saab innustust juurde ja segab teie tööd veelgi rohkem.
Olgu kuidas on, kuid kõige tähtsam on säilitada majas normaalne õhkkond. Kasvõi selle hnnaga, et midagi jääb tegemata, kid naabrid saavad omavahel räägitud, ega tülitse. Inimesed vajavad lihtsalt rohkem aega seedimaks seda, mis teile ammu selge. Lepige sellega ja elate rahulikumalt.