Sigi kirjutas:Olen pannud ühistu postkasti mitu kirjalikku teadet, sooviavaldust, ettepanekut. Ühelegi neist pole mitte kuidagi reageeritud.
Ainus kord kui leidsin hulk aega hiljem oma postkastist üldkoosoleku protokolli, leidsin, et seal on kirjas juhatuse info koosolekule, et meil on majas mitmeid selliseid imelikke korteriomanikke, kes justkui maksaks iga kuu jooksvaid arveid, aga kellel on üleval pikaajaline võlgnevus ühes teatud kindlas summas. Just nimelt imelikke, mitte protesteerivaid - seega selge vale osalejatele.
Kuna kuidagi ei reageerita, siis vahepeal kirjutasin mõnda aega oma igakuiste maksete juurde, et palun põhjendamatud summad arvelt kaotada - pangakonto väljavõtet nad ei saa manipuleerida, sinna see jääb ja nii ei saa öelda, et ma pole üldse midagi teinud.
Üles ma kahjuks pole kirjutanud, mida ja millal täpselt posti panin. Peaks vist edasi andma uue taotluse tehes seda mitmes eksemplaris ja allkirja vastu. Aga kui ei võeta vastu, ei anta allkirja. Senise käitumise põhjal usun just nii minevat. Võtta kaasa tunnistajad? Asuda tegututsema kohe advokaadi abiga? 1200 kroonise summa puhul tundub naeruväärne.
Sinu probleem on summat arvestades naljakas, kuid nagu olen sinu postitusi lugedes aru saanud, konstruktiiivsest vestlusest nendega midagi välja ei tule. Kahjuks asjavad paljud ühistu esimehed segamini oma isikliku arvamuse ja eesmärgid KÜ eesmärkidega. Kui sa soovid normaalselt elada nendega või vähemasti nad aksepteeriksid sinu seisukohti ning täidaksid õigusaktidest, KÜ põhikirjast ja KÜ otustest tulenevaid kohustusi arvete koostamisel, ei ole sul muud võimalust, kui nendega ametlikult kirjavahetusse astuda, saavutamata tulemust, pead esitama kohtusse hagi KÜ otuste tühisuse tunistamiseks. Miks nii? Kuna mingil ilusal päeval võib KÜ juhatus esitada sinu suhtes hagi võlgnevuse nõudes. Oma hagis tuginevad nad esitatud arvetele, millest on tasumata summa N, nad kindlalt väidavad, et nad ei ole sinult midagi saanud, valede arvete suhtes sa protesti esitanud ei ole. Või millega sa tõestad, et oled neile jätnud kirjad postkasti? Mitte millegagi. Arvestades asjaolusid, on sul kohtus väga raske võitjana väljuda. Kas sa oled pöördunud kohtusse KÜ otuste tühistamiseks või tühisuse tunnistamiseks? Ei ole, seega on küik otsused jõud, kuna otuseid saavad tühistada need organid, kes selle vastu võtsid e. juhatus või KÜ liikmete üldkoosolek, lisaks veel kohus. On sul selline otus olemas? Ei, seega oled kaotaja, kuna kohus tugineb oma otuses kehtivatele seadustele ja otsustele. KÜ otsus sulle vee kadude eest on jõus. Lugesin hiljuti kohtuotsust, kus korteriomanikult nõuti kohtu kaudu välja veekulu mingi perioodi eest, majal oli suur võlg veefirma ees ja KÜ liikmete koosolek otsustas jagada kulud korterite kaupa, mitte vastavalt osale ühisest asjast, nagu see peaks olema seaduse järgi. Korteriomanik protesteeris, et see on vale, kuid KÜ tugines oma väidetes sellele, et KÜ otus on jõus, otuse vastuvõtmisest on möödunud kaks aastat, seega ei saa, ega ole esitanud hagi KÜ otuse kehtetuks tunnistamise või tühisuse tunnustamise suhtes ja otus on jõus. Korteriomanik jäi kohtus kaotajaks hoolimata sellest, et otus oli vastuolus põhikirjaga ja seadusega, aga ta oli kehtiv.
KÜ oma tegevuses ja otuste tegemisel saab tugineda sedadustele, KÜ põhikirjale ja tulenevalt põhikirjale teha otuseid, mida on otustanud üldkoosolek. Mul ei ole olnud võimalust lugeda sinu KÜ põhikirja, kuid vee vahe määramine on paljudes KÜ-s vastuolus põhikirja ja seadusega. Arvestades sellega, et tegemist on vanemate inimestega, ei ole teie ühistus vastu võetud uut põhikirja. Vee vahe saavad nad määrata ainult vastavalt proportsionaalselt sinu osale ühisest asjast. Kuidas on põhikirjas sätestatud vee arvestamine, kui sa veemõõtjate näite ei esita, ilmselt on see küsimus reguleerimata. Kõik KÜ otused, mis on vastuolus põhikirja ja seadusega on tühised. Ega sul muud üle ei jää, kui pöörduda kohtusse, oled võitnud neid kohtus, hakavad tähelepanelikumalt järgima põhikirja ja seadusi. Ei ole sul muud võimalust, kui pöörduda kohtusse. Jõudu!
Toon lisaks mõned väljavõtted sedustest.
KOS § 13. Maksud, koormatised, kulutused ja vili
(1) Korteriomanik tasub kaasomandil lasuvad maksud, kannab avalik-õiguslikud reaalkoormatised ja kaasomandi majandamise kulutused ning saab kaasomandi majandamisest vilja võrdeliselt talle kuuluva kaasomandiosa suurusega. Korteriomanikud võivad sellest suhtest kõrvale kalduda kokkuleppe alusel.
KÜS § 4. Korteriühistu põhikiri
(1) Korteriühistu põhikirja võtab vastu asutamiskoosolek ja muudab liikmete üldkoosolek. Vastuvõtmise või muutmise poolt peab olema rohkem kui pool häälte üldarvust.
(2) Lisaks mittetulundusühingute seaduses põhikirja kohta sätestatule sätestatakse korteriühistu põhikirjas veel häälte jagunemine üldkoosolekul ja
korteriühistu liikme korteriomandi eseme mõtteliste osade majandamise kulude eest tasumise alused ja kord.
MTÜS § 24. Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamine
(1) Kohus võib mittetulundusühingu vastu esitatud hagi alusel kehtetuks tunnistada seaduse või põhikirjaga vastuolus oleva üldkoosoleku otsuse. Nõude aegumistähtaeg on kolm kuud alates otsuse vastuvõtmisest.
(2) Otsuse kehtetuks tunnistamist ei saa nõuda, kui üldkoosolek on otsust uue otsusega kinnitanud ja uue otsuse suhtes ei ole käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tähtaja jooksul esitatud lõikes 1 nimetatud hagi.
(3) Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamist saab nõuda juhatus, samuti juhatuse iga liige, kui otsuse täitmisega pandaks toime kuritegu või väärtegu või sellega kaasneks ilmselt kahju hüvitamise kohustus, ning mittetulundusühingu liige, kes ei osalenud otsuse tegemisel. Mittetulundusühingu liige, kes otsuse tegemisel osales, võib otsuse kehtetuks tunnistamist nõuda üksnes juhul, kui ta on lasknud protokollida oma vastuväite otsusele.
(4) Kohus ei aruta hagi esitamisel asja enne, kui on möödunud käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tähtaeg. Erinevad hagid sama otsuse kehtetuks tunnistamiseks liidetakse ühte menetlusse.
(5) Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamise kohtuotsus kehtib kõigi mittetulundusühingu ja juhatuse liikmete suhtes, sõltumata nende osalemisest kohtumenetluses.
(6) Kui kehtetuks tunnistatud otsuse alusel oli tehtud kanne mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse, saadab kohus otsuse ärakirja registripidajale kande muutmiseks.
(7) Käesoleva paragrahvi lõigetes 1–6 sätestatud korras võib nõuda ka mittetulundusühingu teiste organite otsuste kehtetuks tunnistamist.
§ 24-1. Üldkoosoleku otsuse tühisus
(1) Üldkoosoleku otsus on tühine, kui otsuse teinud üldkoosoleku protokoll ei ole seaduses sätestatud juhul notariaalselt tõestatud või kui otsuse vastuvõtmisel rikuti üldkoosoleku kokkukutsumise korda, otsus rikub mittetulundusühingu võlausaldajate kaitseks või muu avaliku huvi tõttu kehtestatud seaduse sätet või ei vasta headele kommetele. Otsus on tühine ka seaduses sätestatud muul juhul.
(2) Otsuse tühisusele võib kohtumenetluses tugineda nii hagi kui ka vastuväite esitamisega.
(3) Otsuse tühisusele ei saa tugineda, kui otsuse alusel on tehtud kanne mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse ja kande tegemisest on möödunud kaks aastat.
(4) Otsuse tühisuse tuvastamise kohtumenetluses kohaldatakse vastavalt käesoleva seaduse § 24 lõikeid 5–7