kaasomand versus ühisomand
Moderaator:Heino
Palun lühikursust. Ette tänulik!
- Heino
- Administraator
- Postitusi:1399
- Liitunud:29 Jaan 2006 02:00
- Asukoht:Harjumaa, Saue vald
- On tänanud: 10 korda
- On tänatud: 4 korda
- Kontakt:
Re: kaasomand versus ühisomand
Google alati abiks:
https://www.eesti.ee/est/teemad/raha_ja ... vara/omand.
https://www.eesti.ee/est/teemad/raha_ja ... vara/omand.
Ühis- ja kaasomand
Omand saab tekkida seadus- või testamendijärgne pärimise kaudu, lepingu alusel, juhuslike sündmuste kaudu, kus omand tekib sõltumata omaniku tahtest. Omand võib kuuluda korraga ühele või mitmele isikule. Esimesel juhul on tegu ainuomandiga, teisel juhul ühise omandiga. Ühine omand võib olla kas kaasomand või ühisomand, sõltuvalt sellest, kas osade suurus kaasomandis on kindlaks määratud või mitte.
Ühisomand on kahele või rohkem kui kahele isikule üheaegselt kindlaksmääramata osades kuuluv omand. Ühisomandile kohaldatakse kaasomandi kohta käivaid sätteid, välja arvatud juhud kui ühisomandit sätestavas seaduses on sätestatud teisiti. Seega ei ole ühisomandi puhul kindlaks määratud ka nn mõttelist osa, sageli kohtab sellist omandi liiki abielus (täpsemalt perekonnaseaduses).
Kaasomand on kahele või rohkem kui kahele isikule üheaegselt mõttelistes osades kuuluv omand. Seega ei oma kaasomanik asja konkreetset osa, vaid osa omandist kogu asjale. Kui kaasomandis oleva maja üks korteritest hävib, siis väheneb sellega kõigi kaasomanike omand, mitte ainult selle kaasomaniku oma kelle korter see oli. Kaasomandi puhul, mille esemeks on kinnisasi, kantakse kaasomanikud ja nende mõtteliste osade suurus kinnistusraamatusse vastava kinnistu registriossa. Kaasomandi ühe erivormina eksisteerib korteriomand, mida käsitleb täpsemalt korteriomandiseadus, mis reguleerib eelkõige mitmekorruseliste majade korteriomanike vahelisi omandisuhteid. Korteriomand koosneb ainuomandist korterile ja kaasomandist ühises kasutuses olevatele hoone osadele ja maatükile, millel hoone asub.
Külasta ka Korteriühistu Abi Facebooki fännilehte