1. leht 1-st
katusekorrus
Postitatud: 28 Aug 2007 12:04
Postitas memmm
Tere!
Meie maja on vana ja väsinud. Katus vajab vahetamist. Üks variant on lasta pööningule ehitada korter ja selle eest saaks korda katuse jm. Teine variant on lihtsalt katus korda teha ja kõik ise reaalselt rahas kinni maksta. Katus on päris halvas olukorras ja tööd tulevad mahukad. Pigem kalduks esimese variandi kasuks.
Majas on 5 omanikku. Ühistut ei ole. Valitsejat pole me ka valinud. Kas otsustamisel peaksime korteriomanike koosoleku kokku kutsuma ja ehituse küsimuses 100 % üksmeeles olema?
Lugesin Korteriomandiseadust. Sain nii aru, et sellise suure ettevõtmise jaoks on kõigi nõusolekut vaja. Aga kui üks omanik tõrgub? Kuidas on võimalik teda mõjutada? Ühisuses.
Tänan vastuse eest!
Re: katusekorrus
Postitatud: 28 Aug 2007 13:36
Postitas sirts
Minu arvates peaksite te tellima ehitusekspertiisi, kes hindab, kas teie vanale ja väsinud majale kannatab korrust peale ehitada.
Elanike mõjutamine käib ikka nagu igal pool - isikliku sarmiga.
Re: katusekorrus
Postitatud: 28 Aug 2007 15:21
Postitas memmm
Ekspertiis kuluks ära küll... Kuigi ega ta nii väga väsinud pole. Aastate poolest jah- eakas selline.
Ja tervet korrust ei tahaks küll peale ehitada. Jätaks harja kõrguse samaks.
Re: katusekorrus
Postitatud: 29 Aug 2007 19:08
Postitas Valge
Katusekorrusest on siin portaalis palju kirjutatud, otsi foorumitest kuidas see protsess käima peaks
Üks viide
http://www.korteriyhistuabi.com/ky/Foru ... t=349.html
Re: katusekorrus
Postitatud: 30 Aug 2007 10:32
Postitas memmm
Jah, "surfasin" enne küsimuse kirjutamist pikalt foorumis ringi. Palju on juttu ÜHISTUTEST. Meie majas seda ei ole.
Lugesin läbi ka kogu info, mis antud viidetes. Aitäh!
Siiski tundub, et meie puhul on lihtsam viis teha katus lihtsalt korda, maksta see kinni ja taodelda toetust, mida nüüd ka vanadele majadele antakse.
2 firmat valmistavad ette hinnapakkumist katusekatte paigaldamiseks.

Kui saan kätte hinnapakkumise katusekatte paigaldamiseks (koos sarikate ja muu konstruktsiooni remondiga, kui vaja), kas siis saame otsustada tööde vastuvõtmise, kui 5-st omanikust 1 ei ole nõus (tegu siis remondiga pigem)?

Kas me saame temalt nõuda, et ta tasuks oma osa tööde maksumusest?
Re: katusekorrus
Postitatud: 30 Aug 2007 17:17
Postitas k24
Antud juhul ei ole sisulist vahet kas tegu ühistuga või mitte. Omandi mõttelise osa võõrandamine käib ühtemoodi. Ainult otsuse juures tekib omanike arvu küsimus, et ühistus korterite arv = omanike arv, aga ühisuses see nii ei ole vist (täpselt ei tea). Sama teema:
http://www.korteriyhistuabi.com/ky/Foru ... t=490.html
Üldiselt korraldab ühisustes sellised asju valitseja, et pöördu valitseja poole.
Re: katusekorrus
Postitatud: 30 Aug 2007 18:24
Postitas memmm
meil ei ole valitsejat...
Re: katusekorrus
Postitatud: 30 Aug 2007 19:23
Postitas Valge
Omandi suhteid reguleerib Korteriomandiseadus, seega pole vahet kas on ühisus või ühistu. Seadus on neil üks, sest tegu on omanike ringiga
Re: katusekorrus
Postitatud: 31 Aug 2007 08:40
Postitas k24
Siin foorumis on mitmel pool silma jäänud vale arusaam, et võõrandamise puhul on vajalik omanike+kaasomanike nõusolek, mis on vale. KOS § 19 lg 1 kohaselt annab iga korteriomand ühe hääle olenemata sellest, kui palju sellel omanikke on. Kui hakkad asju reaalselt ajama, siis on oluline, et sul oleks otsusel niipalju hääli kui on kortereid.
Re: katusekorrus
Postitatud: 31 Aug 2007 10:26
Postitas Valge
Kui otsustakse ühisomandi müügi küsimusi, siis see seadus ning punkt ei pela, ehk siis on vaja kõigi omanike hääli ja/või arvamusi (abikaasad..jne)
Re: katusekorrus
Postitatud: 31 Aug 2007 11:44
Postitas k24
Valge kirjutas:Kui otsustakse ühisomandi müügi küsimusi, siis see seadus ning punkt ei pela, ehk siis on vaja kõigi omanike hääli ja/või arvamusi (abikaasad..jne)
Mis tähendab, et ei pea ? KOS § 19 lg 1 ütleb: Kui korteriomand kuulub mitmele isikule, teostavad nad hääleõigust ühiselt ning nendel on mitme peale üks hääl. Kui ühel korteril nt 2 omanikku, kellest üks vastu ja 1 poolt, siis ongi hääletamisprotokollis on kah 0,5 häälelga otsused, sest üks oli poolt ja teine vastu.
Kui see punkt ei kehtiks, siis tekiks eriti narrid olukorrad, kus nt 5 korteriga elamus on ühel korteril on 20 omanikku ja see korter siis isekeskis otsustab kõike, kuna 20 häät ülejäänud 4 vastu on suur häälteenamus.
Re: katusekorrus
Postitatud: 31 Aug 2007 15:22
Postitas Valge
Sõnastus on ikka nii (1) Igal korteriomanikul on talle kuuluvate korteriomandite arvust sõltumata üks hääl. Kui korteriomand kuulub mitmele isikule, teostavad nad hääleõigust ühiselt ning
nendel on mitme peale üks hääl.
See, mida sa siin kirjutad on sinu interparetatsioon seadusest.
Kui on neli omanikku, siis on 1/4 protokollis?
Ei nii need asjad ikka ei käi. Omandi müügiga seoses pannakse kirja ikka ikõik omanikud ja lausa nimeliselt ning kui tehingiks läheb, siis kõik see meed liigub notarisse allkirja andma. Vot ei lähe 1/4 omanikku

Re: katusekorrus
Postitatud: 31 Aug 2007 18:03
Postitas k24
Vabandust, ajasin jama. Võõrandamisel on vaja kõikide nõusolekut küll. Mõtleisn ennist seda, et et häälte arvu lugemisel peab arvestama, et hääli rohkem ei saaks, kui kortereid. See tuleb mängu siis, kui keegi on vastu ja vaja 2/3 häälteenamuse otsuse alusel kohtu kaudu võõrandama hakata.
Re: katusekorrus
Postitatud: 31 Aug 2007 21:25
Postitas memmm
aitäh vastuste eest.
selle võõrandamise mõtte mataks juba eos maha.... nagu aru saan, siis isegi kui üks inimene on vastu, siis kohtusse minek. seda aga tahaks küll vältida ausalt öeldes...

kuidas oleks katuse REMONDIGA (mitte võõrandamine ja korteri väljaehitamine)? kas enamus saab otsuse vastu võtta ja sellelt, kes vastu on, nõuda tema osa remondirahast?
Re: katusekorrus
Postitatud: 01 Sept 2007 10:45
Postitas Valge
No ikka. Otsustusvõimeline (50%+1 hääl) üldkoosolek hääletab ja kui enamus kohalolijatest on poolt, siis alustatakse remonti ja kulud katab KÜ omanikering võrdselt.
See ikka nii nagu iga remondiplaani kinnitamisega.
Re: katusekorrus
Postitatud: 01 Sept 2007 12:17
Postitas memmm
[quote]
aga kui ei ole KÜ?
Re: katusekorrus
Postitatud: 01 Sept 2007 14:18
Postitas Valge
Te olete ju kõik omanikud?
Kui jah, siis kehtib teile KOS.
Tuld!