1. leht 1-st
Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 20 Okt 2006 17:35
Postitas polesos
Mul on küsimus,kas koosolekul tehtud otsused on seaduslikud.Kui eelnevalt ei teavitatud koosoleku päevakorda.Kaheksast ühistu liikmest oli kohal kuus.Põhiline aeg kulus majandusaasta aruande ettelugemisele,mistõttu hilise aja tõttu tehti ülejäänud otsused kiirustades(uus juhatus jne).Mingit sisulist arutelu ei tekkinudki.Kui siiski vormistatkse koosoleku protikoll,kas seal võib need küsimused märkustena esitada.
Re: koosoleku läbiviimine
Postitatud: 20 Okt 2006 21:30
Postitas Heino
[quote:3dbefe4a23="polesos"]Mul on küsimus,kas koosolekul tehtud otsused on seaduslikud.Kui eelnevalt ei teavitatud koosoleku päevakorda.Kui siiski vormistatkse koosoleku protikoll,kas seal võib need küsimused märkustena esitada.[/quote:3dbefe4a23]
õldkoosoleku kokkukutsumise korra peaks ära määrama põhikiri või mõni muu sisereglement. õldkoosolek on pädev vastu võtma otsuseid küsimustes, mis on üldkoosoleku kokkukutsumisel teatavaks tehtud, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti. Küsimustes, mida ei ole üldkoosoleku kokkukutsumisel teatavaks tehtud, võib vastu võtta otsuseid, kui üldkoosolekus osalevad või on esindatud mittetulundusühingu kõik liikmed.
[quote:3dbefe4a23="polesos"]Kaheksast ühistu liikmest oli kohal kuus.[/quote:3dbefe4a23]
Vaadake põhikirjast, kui suur peab olema kvoorum
[quote:3dbefe4a23="polesos"]Kui siiski vormistatkse koosoleku protikoll,kas seal võib need küsimused märkustena esitada.[/quote:3dbefe4a23]Põhimõtteliselt märgitakse kõik sõnavõtud protokolli.
Kui üldkoosoleku kokkukutsumisel on rikutud seaduse või põhikirja nõudeid, ei ole üldkoosolek õigustatud otsuseid vastu võtma, välja arvatud siis, kui üldkoosolekus osalevad või on esindatud kõik liikmed.
Korteriühistu liikmel on õigus korteriühistu üldkoosoleku ebaseadusliku otsuse tühistamiseks päärduda kohtu poole kolme kuu jooksul otsuse teadasaamise päevast arvates.
http://www.korteriyhistuabi.com/ky/modu ... t=202#1253
Postitatud: 20 Okt 2006 23:41
Postitas Valge
Tean konkreetset kohtujuhtumit, kus juhatus võltsis protokollis otsuseid ja korteriomanikud vaidlustasid protokolli kohtus. Kohtutee on pikk, kuid lõpuks tuli ka otsus protokolli tühistamise kohat, kus juures kulud kandis kõik juhatus omast taskust.
NB! protokoll tuleb alati avalikustada peale koosoleku toimumist mõistliku aja jooksul.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 11 Mär 2009 14:40
Postitas JanekK
NB! protokoll tuleb alati avalikustada peale koosoleku toimumist mõistliku aja jooksul.
Mis aeg on "mõistliku aja jooksul"? Meil oli koosolek 29.01.09 ja tänaseni ei ole protokoll trepikodades üleval olnud.Kas antud koosolekul vastu võetud otsused on hetkel kehtivad või hakkavad kehtima alles siis kui protokoll on tehtud teatavaks kõikidele elanikele?
Ette tänades,
Janek
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 11 Mär 2009 18:19
Postitas pimeloom
Korteriühistuseadus
Paragrahv 13. Korteriühistu otsused
(1) Korteriühistu liikmete üldkoosoleku otsus jõustub otsuse tegemise ajast, kui üldkoosolek ei otsusta teisiti.
Vastus mõtle nüüd ise välja.
Ja lõpuks minu väsimatu soovitus, et seadusi tasub lugeda.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 12 Mär 2009 09:37
Postitas tem
>>< ... tasub seadusi lugeda ..
Mis mõttes tasub neid seadusi siis tasub seadusi lugeda, et seda kohe iga kord alla rõhutada? ise arvan, et eks see seadus ole üks üsna samasugune infoalliaks, nagu näiteks siinse foormi osaliste praktilised soovitused ja tõlgenudwed.
nagu siingi - mis tähendab kohe koosoleku järel?
Kas ü/k protokolli polegi siis otsus ejõustumiseks üldse vaja, ja mis tähendab ü/k otsus ilma protokollita?
Kuidas see otsus ilma protokollita peaks välja nägema seaduse tähe järgi, kas nii, nagu igaüks seda koosolekul räägitud juttu omas pas mäletab?
ise jäin küll mõtlema, et mis kasu sest seadus eugemisest siis oleks antud juhul. Võib-olla tõesti , et mõni asi (liikluseeskiri näiteks) on ehk mõne koha peal pisut üheselt mõistetavam.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 12 Mär 2009 14:12
Postitas pimeloom
Austet tem, ei ole ju tarvidust kohe erutuda. Aga näiteks vastus JanekK poolt esitatud küsimusele
Kas antud koosolekul vastu võetud otsused on hetkel kehtivad või hakkavad kehtima alles siis kui protokoll on tehtud teatavaks kõikidele elanikele? on seaduses üheselt kirjas ja ei ole mitmeti tõlgendatav.
Kas ü/k protokolli polegi siis otsus ejõustumiseks üldse vaja, ja mis tähendab ü/k otsus ilma protokollita?
Otsuse jõustumiseks ilmselt protokolli tõepoolest vaja ei ole. Minu arusaamist mööda on koosoleku protokollimine sama loomulik tegevus, kui hommikul hammaste pesemine. Aga millise seaduse järgi peab koosolekut protokollima ma kahjuks ei tea.
ise arvan, et eks see seadus ole üks üsna samasugune infoalliaks, nagu näiteks siinse foormi osaliste praktilised soovitused ja tõlgenudwed
Seadus on konkreetne dokument. Lugupeetud foorumlaste soovitused ja tõlgendused on head ja vajalikud, aga seadust nad ei asenda ja seadusega nad ikka võrdsed ei ole.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 12 Mär 2009 18:26
Postitas JanekK
Lugesin mina seadust ja mitte ei mõista kuidas selline seadus on tehtud.....kas mõni võhik selle teinud või kuidas
Kui on normaalsed inimesed teie ühistus siis on kõik kena aga kui on vaja abi seadusest siis miks on nii,et abi pole kuskilt võtta.Enamus asju otsustab ÜK kuid nagu te teate siis sinna ei tule 95% juhtudel kokku kunagi vajalik arv inimesi.Seega teeme uue ja nyyd pole enam vahet palju tuleb otsus on olemas.Meie eelmine esimees näiteks käis ja lasi mutikestel teha volituse enda nimele ja nii sai ta pea iga kord oma otsused läbi lükata ja tänu sellele nyyd elab suht mõnusalt ja kellegi hammas talle peale ei hakka.(nagu yhes teises postis kirjutasin siis on hetkel juhatuses 2-3 liiget kel temaga olnud yhiseid tegevusi ja mis te arvate kas nad pooldavad,et midagi võetaks ette ja asju hakataks uurima läbi kohtu.Ei kuna siis ju oht,et ka neil võib kehvasti minna)Proovin asju ajada vaikselt ja koguda piisavalt materjale,et kui asi lõpuks nii kaugel,et ÜK kokku kutsuda siis rahvale piisab ja nad need liikmed tagasi kutsuks kes rohkem omakasu peal väljas

Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 12 Mär 2009 21:34
Postitas pimeloom
Edu sulle JanekK.
Julgen su tähelepanu juhtida sellele, et juhatus vastutab tehtu eest tervikuna. Seega eelmine juhatus vastutab oma tegude ja nüüdne juhatus oma tegude eest tervikuna. Juhatuse liikmete tagasi kutsumise võimalust ega vajadust ei ole. Piisab seaduslikus korras uue juhatuse valimisest ja vanad liikmed ongi ametist priid.
Aga mis seadusel viga on?
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 13 Mär 2009 21:19
Postitas leammj
Ega see nüüd nii ka ei ole kulla pimeloom. Uue juhatuse vastutus algab ajast kui kanne on tehtud B-kaardile .Sinnani vastutab ikkagi vana juhatus. Vana juhatus peab aktiga andma oma dokumentatsiooni üle.
Edu sulle Janekk selle segaduse korda ajamisel.Loodan , et saad abi.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 13 Mär 2009 23:36
Postitas k24
leammj kirjutas:... Uue juhatuse vastutus algab ajast kui kanne on tehtud B-kaardile .Sinnani vastutab ikkagi vana juhatus. Vana juhatus peab aktiga andma oma dokumentatsiooni üle.
Pimeloom juba viitas KÜS § 13-le ja täpselt nii see ongi. Registrikanne ei määra mitte midagi. Mõtle ise - kes saab selle registrikande teha ? Sinu loogika järgi peaks seda tegema vana juhatus ? Samas ei tähenda volituste lõppemine, et vana juhatus võiks keelduda dok. üle andmisest.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 14 Mär 2009 07:51
Postitas pimeloom
leammj kirjutas:Ega see nüüd nii ka ei ole kulla pimeloom. Uue juhatuse vastutus algab ajast kui kanne on tehtud B-kaardile .Sinnani vastutab ikkagi vana juhatus. Vana juhatus peab aktiga andma oma dokumentatsiooni üle.
Uue juhatuse vastutus
algab üldkoosoleku otsusest. Sellest on siin ennemgi küllalt juttu olnud ja seda on mulle kinnitanud ka EKYL jurist.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 14 Mär 2009 17:20
Postitas lasnakas
Uue juhatuse vastutus võib ju üldkoosoleku otsusest alata, kuid kui Sind ei ole B-kaardil, siis pole sind olemas! Ei võta ei pank jutule ega ükski firma ei aktsepteeri su allkirja, aastaaruannet ei või allkirjastada jmt. Peale selle võib juhtuda, et register ei kinnitagi Sind B-kaardile, sest protseduurireeglitest pole kinni peetud, näiteks on üldkoosolekul puudunud vastavalt põhikirjale vajalik kvoorum otsuste langetamiseks (meil kunagi ammu juhtus nii).
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 14 Mär 2009 20:27
Postitas pimeloom
lasnakas kirjutas:Uue juhatuse vastutus võib ju üldkoosoleku otsusest alata, kuid kui Sind ei ole B-kaardil, siis pole sind olemas! Ei võta ei pank jutule ega ükski firma ei aktsepteeri su allkirja, aastaaruannet ei või allkirjastada jmt. Peale selle võib juhtuda, et register ei kinnitagi Sind B-kaardile, sest protseduurireeglitest pole kinni peetud, näiteks on üldkoosolekul puudunud vastavalt põhikirjale vajalik kvoorum otsuste langetamiseks (meil kunagi ammu juhtus nii).
Mis selle kirjatüki mõte on?
KÜ juhatuse ainukesed tegevused ei ole mitte pangas käimised, lepingute allkirjastamised ja aastaaruande kinnitamine. See, et neid tegevusi ei saa teha enne, kui juhatus on B-kaardile kantud, ei välista juhatuse vastutust ühistu tegevuse eest.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 15 Mär 2009 09:46
Postitas leammj
Seda juhatuse kinnitamist võib võtta nii ja naa.Kui juhatuse liikmete ümber valimine toimus vana esimehe olemas olekul.protokollija annab ju protokolli juhatuse esimehele.Tema peab edasi toimetama. Kui uuel juhatusele ei ole käes üldkoosoleku nimekirja, protokolli, vanade juhatuse liikmete nõusolekut juhatusest lahkuma või siis ära märgitud põhjuse, miks valiti vana juhatuse liige ümber. Olen kõik nende asjadega kokku puutunud. Notar ei ole võtnud dok, vastu ilma endiste juhatuse liikmete avalduseta, Aga oli ühes KÜ-s selline juhus , et keegi ei teadnud , kus on endine juhatuse liige. Nii sai ka pandud protokolli. Ega see uue juhatuse kinnitamine pole nii kerge sugugi. Kirjutan oma kogemustest. Mitte kusagilt laest.
Seega janekk on võibolla sellises olukorras. millest ma kirjutan. Ei saa teda siin kuidagi halvustada. '
Tean 2-te kü-d kus juhatus on ümber valitud , kuid notari juurde pole saadud minna üle 3 aasta.Firma haldab tegeklikult ilma juhatuseta
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 15 Mär 2009 09:57
Postitas lasnakas
Mittetulundusühingute seadus https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13110829 § 10.(3) on täpselt kirjas milliseid dokumente register juhatuse liikme vahetuseks nõuab.
Samas seaduses on selge sõnaga kirjas, et muudetud põhikiri hakkab kehtima alles selle registris kinnitamisega, kuid juhatuse liikmete kohta samasugust teksti ei ole. Äriseadustikus on kirjas, et juhatuse liikmete vahetusel tuleb kanne registrisse teha võimalikult kiiresti.
Mõte oli selles, et millegi saavutamiseks tuleb ise tööd teha ja vaeva näha, mitte teiste peale loota, et uus juhatuse liige ennast ise kiiremini B-kaardile sätiks, muidu kohustused nagu on, kuid õigusi ei kübetki, nagu laste liivakastis: mängime nüüd nii, et ma olen ka juhatuse liige.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 15 Mär 2009 11:59
Postitas pimeloom
leammj kirjutas:Seda juhatuse kinnitamist võib võtta nii ja naa.Kui juhatuse liikmete ümber valimine toimus vana esimehe olemas olekul.protokollija annab ju protokolli juhatuse esimehele.Tema peab edasi toimetama. Kui uuel juhatusele ei ole käes üldkoosoleku nimekirja, protokolli, vanade juhatuse liikmete nõusolekut juhatusest lahkuma või siis ära märgitud põhjuse, miks valiti vana juhatuse liige ümber. Olen kõik nende asjadega kokku puutunud. Notar ei ole võtnud dok, vastu ilma endiste juhatuse liikmete avalduseta, Aga oli ühes KÜ-s selline juhus , et keegi ei teadnud , kus on endine juhatuse liige. Nii sai ka pandud protokolli. Ega see uue juhatuse kinnitamine pole nii kerge sugugi. Kirjutan oma kogemustest. Mitte kusagilt laest.
Seega janekk on võibolla sellises olukorras. millest ma kirjutan. Ei saa teda siin kuidagi halvustada. '
Tean 2-te kü-d kus juhatus on ümber valitud , kuid notari juurde pole saadud minna üle 3 aasta.Firma haldab tegeklikult ilma juhatuseta
Tore oleks, kui sa oma kirjatükile seletuskirja ka lisaksid. Nii segasest jutust on pea võimatu aru saada.
Ma ei saa absoluutselt aru mida puutub siia notar.
Notar ei tee registritoiminguid. Notarit on vaja ainult
juhatuse liikmete allkirjanäidiste tõendamiseks. Ja tänapäeval ettevõtjaportaali kaudu avaldust esitades ei ole notarit üldse vaja.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 15 Mär 2009 12:13
Postitas k24
lasnakas kirjutas:Uue juhatuse vastutus võib ju üldkoosoleku otsusest alata, kuid kui Sind ei ole B-kaardil, siis pole sind olemas! .... Peale selle võib juhtuda, et register ei kinnitagi Sind B-kaardile,....
Kõik on võimalik ja protseduurireeglitest tuleb kinni pidada, aga ei tohi väita, et registrikanne on kõige alus. Sisuliselt on registrikanne ....no nagu sünnitunnistus või vii - see ei tee titte olematuks, kui sünnitunnistust veel ei ole. Aga, et jutt algsest teemat lga kaugle ei läheks, siis ....
polesos kirjutas:Mul on küsimus,kas koosolekul tehtud otsused on seaduslikud.Kui eelnevalt ei teavitatud koosoleku päevakorda.Kaheksast ühistu liikmest oli kohal kuus......
MTÜS § 21 lg 3 ütleb, et kui üldkoosoleku kokkukutsumisel on rikutud seaduse või põhikirja nõudeid, ei ole üldkoosolek õigustatud otsuseid vastu võtma, välja arvatud siis, kui üldkoosolekus osalevad või on esindatud kõik liikmed. Seega pead järgi vaatama, et põhikirjas määratud ÜK kokku kutsumise reeglitest kinni oleks peetud. Vastasel korral võib olla vajalik teha uus koosolek.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 15 Mär 2009 16:11
Postitas leammj
Kõik juhatuse liikmed on kinnitatud läbi notari. See oli alles novembri kuus . kus ikka tuli minna juhatuse liikmel notarisse.
Kuigi kirjutad , et tänapäeval ettevõtjaportaali kaudu avaldust esitades ei ole notarit üldse vaja.
Aga juhatuse liikmete allkirjanäidiste tõendamiseks on ikka vaja notarit. Ilma selleta register dok. vastu ei võtta.
Kahju ma teen seda tehingut alles aasta pärast Siis saan teada , kas saan ilma notarita läbi või ei.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 16 Mär 2009 17:15
Postitas pimeloom
Tegin siis täna teise katse ja küsisin Harju Maakohtu registriosakonnalt e-maili teel järgmised küsimused:
Lugesin teie kodulehelt, et kandeavaldust korteriühistu juhatuse liikmete muutmiseks saab esitada ettevõtjaportaali kaudu. Aga tekkisid mõned küsimused:
- kas sellisel juhul enam notaris uute juhatuse liikmete allkirja tõendama ei pea. Piisab sellest, kui kandeavaldusele kirjutavad digitaalselt alla kõik uued juhatuse liikmed?
- millisel moel peab teile esitama kandeavaldusega koos esitatavad üldkoosoleku protokolli, koosolekust osavõtjate nimekirja ja volikirjad?
Sain sellise vastuse:
Kui juhatuse liikmed saavad avalduse digiallkirjastada, siis ei ole vaja eraldi notariaalset allkirja kinnitust. Koosoleku protokoll tuleb registripidajale esitada paberkandjal.
Lugupidamisega
Kristel Len
registrisekretär
Harju Maakohtu registriosakond
Kuna minu mõne kuu tagusele telefonis esitatud küsimusele vastati reipalt, et protokollid ja nimekirjad kõlbavad skanneeritult suurepäraselt, siis tuleb nentida, et ega nad seal ise ka täpselt tea ja ilmselt kandeavaldust ettevõtjaportaali kaudu esitades pääseb vaid notaris või KOV sekretäri juures allkirjade tõestamisest.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 18 Mär 2009 16:31
Postitas sirts
Njah, ka koosoleku protokolli saab sisuliselt esitada elektrooniliselt, kui protokollija ja juhataja selle digitaalselt allkirjastavad. Kuid protokolli juures peab olema ka koosolekust osavõtjate registreerimise leht. Vat kisub jamaks, kui peaks laskma ca 30 inimesel (suurematers ühistutes ehk rohkematelgi) igalühel eraldi digiallkiri anda. Seega siis tulebki protokoll, mille lahutamatu osa on nimekiri, esitada paberkandjal.
Minu arvates kaob mõte, miks siis üldse sellist registreerimise võimalust vaja on.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 19 Mär 2009 10:55
Postitas pimeloom
sirts kirjutas: Minu arvates kaob mõte, miks siis üldse sellist registreerimise võimalust vaja on.
Ainuke pisike pluss on see, et saab hakkama ilma notaris või KOV sekretäri juures käimiseta.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 19 Mär 2009 12:32
Postitas sirts
Jah, selle plussi pidin siia lisama, aga saatsin enne vastuse ära, ei hakanud ka enam uuesti postitama.
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 05 Mai 2009 18:07
Postitas Lennujaam
põhikirja järgi teatatakse üldkoosoleku toimumisest ette 7 päeva varem.
Kõik üldk.arutamisele tulevad punktid kirjas. Aga mingisugust aruandlust ei
anta korteriomanikele,ei majandusaasta ega maj.plaani jne.ON märge,et võib tutvuda juhatuse juures.Kuna aega on vähe ja 60 krt.omanikku ja
see oleks nagu veel lisaaeg,lisakoosolek.See vist ikka ei ole õige,kuigi kõik
muutub.Varsti ei tee valel ega õigel vahet.
Enamik saabub kohale aimu millestki omamata(venekeelsed).
Ja veel kas 2009.a. majandusplaani saab siis ka praegu kinnitada? Pool
aastat ju juhatus millegi järgi ju töötanud juba?
Re: Koosoleku läbiviimine
Postitatud: 05 Mai 2009 18:57
Postitas pimeloom
[/u]
Lennujaam kirjutas:põhikirja järgi teatatakse üldkoosoleku toimumisest ette 7 päeva varem.
Kõik üldk.arutamisele tulevad punktid kirjas. Aga mingisugust aruandlust ei
anta korteriomanikele,ei majandusaasta ega maj.plaani jne.ON märge,et võib tutvuda juhatuse juures.Kuna aega on vähe ja 60 krt.omanikku ja
see oleks nagu veel lisaaeg,lisakoosolek.See vist ikka ei ole õige,kuigi kõik
muutub.Varsti ei tee valel ega õigel vahet.
Enamik saabub kohale aimu millestki omamata(venekeelsed).
Ja veel kas 2009.a. majandusplaani saab siis ka praegu kinnitada? Pool
aastat ju juhatus millegi järgi ju töötanud juba?
Vastavalt Korteriühistuseaduse §15 lõige 2 tuleb majandusaasta aruanne ja majandustegevuse aastakava esitada ühistu liikmetele tutvumiseks
vähemalt kaks nädalat enne üldkoosolekut. Seadus ei näe ette millisel kujul ja viisil seda esitama peab. Majanduaasta aruanne koosneb 10 leheküljest ja raamatupidamisega sina peal mitte olevatele inimestele on see praktiliselt arusaamatu. Seega on täiesti normaalne, et aruandega saavad soovijad tutvuda juhatuse juures. Majandustegevuse aastakava on tavaliselt aga ühel lehel ja selle võiks küll jagada tutvumiseks kõigile liikmetele. Samuti võiks juhatus teha eelmise aasta kohta tulude ja kulude aruande ja selle siis kõigile tutvumiseks jagada, aga seadus seda ei nõua.
Jah, 2009 aasta majanduse aastakava saab ka praegu kinnitada. Meil siin Eestimaa loodenurgas on aasta algusest kõigest 4 kuud möödas ja aasta pikkusesks on mite 8 vaid 12 kuud. Kui nende nelja kuu jooksul ei ole tehtud rahakulutusi, mis vajaksid üldkoosoleku otsust, siis ei ole selles ju probleemi. Majanduse aastakava vastuvõtmiseks eradi üldkoosoleku kokku kutsumine ei ole minu arvates vajalik.