1. leht 2-st
KÜ aastaaruanne
Postitatud: 27 Juun 2008 13:41
Postitas arvin
Kas keegi viljandimaalt pakuks abi aastaaruande tegemisel.Tutvusringist neli raamatupidajat on eitavalt vastanud.Lihtsalt enam ei oska kedagi paluda
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 28 Juun 2008 20:35
Postitas sirts
Pöördu mõne firma poole.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 30 Juun 2008 10:51
Postitas Tarairaraa
Aastaaruanne on osa raamatupidamisest. Kas KÜ raamatupidamine on pidamata või on mingi konkreetne mure, miks aastaaruanne kokku ei lähe?
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 18 Veebr 2009 09:36
Postitas timmu
Kuidas tutvustate aastaaruannet KÜ üldkoosolekul? Mida sealt ette loete? Aastaaruanne on olnud kõigile tutvumiseks, siiani pole keegi aga selle uurimise vastu huvi tundnud.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 18 Veebr 2009 10:31
Postitas ergon
Mina trükin kõik materjalid välja ja saada välja koos koosoleku kutsega. Koosolekul ette lugema ei hakka ja saab teha sisulist tööd.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 18 Veebr 2009 11:13
Postitas tem
>>> ... koosolekul aruannet ette lugema ei hakka ..
nojah, sedan'd muidugi. Ise teen isegi koosoleku protokolli (mõistagi nö. - projekti) ette valmis ja jagan sobival hetkel kohapeal laialt, vormiliselt - nö. märkuste ja ettepanekute saamiseks. Mis ju omakorda tegelikult tähendab, et heal sisulisel koosolekul on kõik ammu ette ära otsustatud:)
No mis sa ikka rohkem kui 15 inimesega saad üheskoos teha, peale heakorra talgute.
>>< ... saab [k/ü koosolekul] teha sisulist tööd ...
See on kahtlemata üks parasjagu autoriteetne ja nö. ruumikas väljend, see sisuline töö. Olen selle lähenemisega intuitiivselt igati nõus, et - parem on sisule keskenduda, küll vormi jõuab pärast lihvida. Küll aga võiks mõni asjahuviline jagada ideesid, et mis see sisuline töö KÜ ü/k-l siis endast õigupoolest ka kujutab.
Minu arvates - kui see üsnagi ruumikas väljend püüda lühidalt kokku võtta, siis võiks see näiteks olla üks püüe - veenda oma maja inimesi [KÜ juhatuse poolt] välja pakutud asjade [tegelikult - remondi või üldse maja korrashoiu tööde] järjekorra otstarbekuses.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 18 Veebr 2009 13:14
Postitas pimeloom
Majandusaasta aruandest on ilma eelteadmisteta raske aru saada. Palju neid ikka on, kes saavad aru rahavoogude aruandest või netovara muutuse aruandest. Ja ilmselt jääb ka bilanss aruande kujul paljudele arusaamatuks. Mis aga ühistu liikmeid huvitab? Eelkõige raha kulutamine. Mina olen igal aastal teinud sellise arusaadava tulude ja kulude aruande. Panen sinna kirja kõik tulud allikate kaupa ja kõik selle millele ja kui palju on kulutatud. Selle saavad kõik korteriomanikud koos koosoleku kutse ja päevakorraga kätte. Samuti on sama aja jooksul kõigil soovijatel võimalus majandusaasta aruandega tutvuda. Kolm aastat on süsteem kenast toiminud pole ühtegi probleemi olnud.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 18 Veebr 2009 16:19
Postitas lasnakas
KÜ aastaaruanne koos tulude-kulude aruandega, rääkimata kaudsel meetodil tehtud rahavoogude aruandest, on korteriomanike jaoks üks täiesti mõttetu ja arusaamatu aruanne. Pole sealt näha ei raha kogumist ega kulutamist.
Korteriomanike huvitab vaid raha tegelik liikumine. Meie esitame enne üldkoosoleku kokkukutsumist kõigile tabeli raha tegeliku saamise ja kulutamise kohta sendipealt üksikute tulude ja kulude lõikes. Aastaaruandest esitame vaid bilansi ja tulude-kulude aruande ühel lehel võimalikult detailselt ja lihtinimesele arusaadavas keeles (tekst on nii eesti kui ka vene keeles).
Maksuametile esitatava aastaaruandega võivad kõik, kel huvi, tutvuda nii enne üldkoosolekut kui ka koosoleku ajal, kuid tõesti, vaid paar inimest on seda sirvinud küsimusi esitamata. Kõigile piisab kümnelehelise aastaaruande asemel ühest lehest küll ja veel, paberi kokkuhoid missugune.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 18 Veebr 2009 19:13
Postitas sirts
Olen ka seda meelt, et 13 lklist aastaaruannet pole mõtet korteriomanikele saata
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 08:25
Postitas ergon
Ma tuletaks meelde, et juhatusel kohustus saata majanadusaasta aruanne enne selle kinnitamist. See, et paljud seda lugeda ei mõista on iseasi. Mediteerivad sellega enne kaks nädalat ja siis tulevad koos küsimustega koosolekule, kus saavad kõik oma küsimustele vastused, juhul kui need päevakorraga haakuvad.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 09:08
Postitas k24
ergon kirjutas:Ma tuletaks meelde, et juhatusel kohustus saata majanadusaasta aruanne enne selle kinnitamist....
KÜS § 15 lõike 2 järgi on kohustus välja jagada majanduskava projekti koos eelmise aasta aruande (majanduskava täitmise aruande) ja bilansiga. Seega ei ole kohustust kogu raamatupidamise aastaaruannet laiali jagada.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 10:17
Postitas ergon
ma ei teadnud, et keegi teeb veel kahte aruannet.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 10:56
Postitas k24
Kas tead või mitte, aga KÜS järgi justkui peaksid majanduskava ja selle täitmise aruannet koostama. Kuidas sa siis teed ?
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 11:24
Postitas tem
No vat-vat, vast võtaks siis keegi kogenum lähemalt rääkida tegelikust tööst KÜ üldkoosolekul, näiteks seoses selle mõneti kultusmaineliseks dokumediks kujuneva majanduskavaga. Mida selle -kava aegsasti valmis koostanud KÜ juhatusel oma maja inimestelt ü/k-l seoses majanduskavaga üldse on võimalik oodata? Kinnitamist võimalikult aega säästvalt?
Selge ka see, et aus ja hea on kasvõi paar nädalat enne ü/k laiali jagada mõni kokkuvõtlik kulude ülevaade, või ka - fondide liikumine (üks KÜ võimalikest tüüpvalikutest fondinduses: näiteks haldus-, hooldus- ja remondifond). No ja see seaduskuuleka KÜ võrdkujuna esinev KÜ majanduskava on vist siis oma olemuselt - ei muudkui ikka üks KÜ fondide rahade liikumise väheke teistmoodi kokkuvõte. Või eksin?
Nüüd edasi - võimalikult varakult elanikele välja jagatavad mitmesugused aruanded on küll kahtlemata head ja aega säästvad asjad, kuid ise näeksin KÜ üldkoosolekut - tegeliku töö mõttes - ikka pigem tulevikku vaatavana, kui mineviku aruannetes sorijana. Kui inimeste KÜ ü/k-l veedetud aeg ja see nn. koosoleku tegelik töö on eeskätt aruandlusele suunatud, siis, julgen oletada, on KÜ asjaajamises miski viga tehtud, kas näitekjs või ebapiisav teavitamine, - juba varem, näit. eelmise aasta üld-koosolekul.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 11:35
Postitas k24
...just nii see on, väheke lihtsamalt raha kasutust näitav dokument, kui raamatupidamisaruanne.
Failihalduses ju täiesti olemas kaks näidist MK kohta:
Downloads/details/id=46.html ja
Downloads/details/id=38.html
..ja google annab kah päris mitu vastet:
http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 11:48
Postitas urmas88
k24 kirjutas:ergon kirjutas:Ma tuletaks meelde, et juhatusel kohustus saata majanadusaasta aruanne enne selle kinnitamist....
KÜS § 15 lõike 2 järgi on kohustus välja jagada majanduskava projekti koos eelmise aasta aruande (majanduskava täitmise aruande) ja bilansiga. Seega ei ole kohustust kogu raamatupidamise aastaaruannet laiali jagada.
Toon väljavõtte seadusest muutmatul kujul
§15. Majandustegevuse aastakava ja majandusaasta aruanne
(1) Korteriühistu juhatus koostab ja esitab igal aastal korteriühistu liikmete üldkoosolekule kinnitamiseks korteriühistu majandustegevuse aastakava, mis sisaldab:
1) korteriomandite eseme mõtteliste osade majandamise eeldatavaid tulusid ja kulusid;
2) korteriühistu liikmete kohustusi sihtkulutuste ja koormatiste kandmisel.
(2) Korteriühistu juhatus annab igale korteriühistu liikmele vähemalt kaks nädalat enne majandustegevuse aastakava arutelu tutvumiseks selle projekti koos eelmise aasta aruande ja bilansiga.
(3) Korteriühistu põhikirjas võib ette näha, et majandusaasta aruandele lisatakse audiitori otsus.
Ehk siis pole eelmise aasta aruanne mitte majanduskava täitmise aruanne vaid majandusaasta aruanne. Iga ühistu võib koostada ja esitada üldkoosolekule ükskõik mis muid aruandeid, kuid kindlasti peab esitama MAJANDUSKAVA JA MAJANDUSAASTA ARUANDE PROJEKTI.
Kui ühistu raamatupidaja esitatud majandusaasta aruanne ei sisalda selle lisades informatsioonierinevate bilasi ja tulu-kulu aruande lisade kohta, siis tuleks aruanne ümber teha. Viga ei ole majandusaasta aruandes kui sellises vaid selle koostamises. Tehke majandusaasta aruanne piisavalt informatiivne ja pole vaja muid aruandeid teha ja sellega vaeva näha.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 12:45
Postitas tem
Mõttevahetuses osalejad viitavad majanduskavale kui nö. pea-aegu kõige elu alusele KÜ-s. OK. Selle kõikvõimsa majanduskava meie KÜabi lehel olemasolev täiesti heakvaliteediline näidis sisaldab ka KÜ igakuiseid kommunaalkulusid.
Samas: KÜS p. 15 sätestab, et majanduskava sisuks on:
1) korteriomandite eseme mõtteliste osade majandamise eeldatavaid tulud ja kulud;
2) korteriühistu liikmete kohustused sihtkulutuste ja koormatiste kandmisel (ehk siis nö. kõnekeeles väljendades - need fondid - haldus-, hooldus- ja remondifond)
Kas keegi peale minu enda näeb siin ka mingit dissonantsi majanduskava koostamise filosoofias?
Märgiksin veel, et majanduskava aastamaht omakorda on aluseks KÜ osakapitali määramisel, mis nüüd sõltuks päris kopsakal määral kommunaalkulude kajastamisest majanduskavas (nagu osundab meie näide KÜAbi kodukal) või nende mittekajastamisest seal kavas(nagu kirjeldab KÜS p.15)
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 13:10
Postitas lasnakas
tem, nii ongi, et 2 nädalat enne üldkoosolekut antakse kõigile korteriomanikele täielik ülevaade eelmise aasta tuludest ja kuludest kätte, samuti uue majandusaasta kava. Üldkoosolekul kulub vana perioodi peale väga vähe aega, küsimusi praktiliselt ei teki. Iga päevakorra punkti peale, mis puudutab eelmist aastat, kulub vaid mõni minut.
Üldkoosoleku kogu aur kulub uue aasta majanduskava ning kaugemas tulevikus plaanitavate remonditööde arutamisele.
Hästi ettevalmistatud üldkoosolek ei saa rappa minna ja koosoleku juhataja ei tohi lasta koosolekul muutuda laadaplatsiks. Mõni tegelane lihtsalt peab iga asja peale virisema, siis tuleb talt paluda tema ettepanekut asja paremaks muutmiseks jne.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 14:13
Postitas k24
urmas88 kirjutas:...Ehk siis pole eelmise aasta aruanne mitte majanduskava täitmise aruanne vaid majandusaasta aruanne.
See tähendaks, et kõigile ühistu liikmetele TULEB laiali jagada majandusaasta aastaaruanne ehk raamatupidamise aastaaruanne. Minuarust see siiski nii ei ole.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 14:46
Postitas tem
Ole siis nüüd tark - oleme siin kõik teab mitu aastat oma (1) KÜ aruandeid ülimalt seaduskuulekalt valmis teinud, (2) majanduskavade koostamise vajadusele hosiannat laulnud, neid möödapääsmatuid (3) majanduskavasid - NB! kuude kaupa kulude-tulude lõikes planeerides!!! - koostanud ja (4) ü/k-l neidsinaseid tubli tööga kinnitanud. Ja nüüd, päeva lõpuks - ega olegi sellejuures teatava vaimse fiaskona sugugi mitte täies üksmeeles, mida täpselt kinnitada, ja mille suhtes aru anda...
ooh, no on ikka lugu ...
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 14:48
Postitas tem
Ole siis nüüd tark - oleme siin kõik teab mitu aastat oma (1) KÜ aruandeid ülimalt seaduskuulekalt valmis teinud, (2) majanduskavade koostamise vajadusele hosiannat laulnud, neid möödapääsmatuid (3) majanduskavasid - NB! kuude kaupa kulude-tulude lõikes planeerides!!! - koostanud ja (4) ü/k-l neidsinaseid tubli tööga kinnitanud. Ja nüüd, päeva lõpuks - ega olegi sellejuures teatava vaimse fiaskona sugugi mitte täies üksmeeles, mida täpselt kinnitada, ja mille suhtes aru anda...
ooh, no on ikka lugu ...
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 15:05
Postitas k24
tem kirjutas:..... mida täpselt kinnitada, ja mille suhtes aru anda...
ooh, no on ikka lugu ...
Ei ole see asi nii hull. ÜK kinnitab selle mida juhatus talle kinnitamiseks esitab. Küsimus pigem selles, et mida tuleb enne ÜK-d laiali jagada. On suur vahe, kas jagada laiali ~20 lk aastaaruanne või 2 lk bilanss koos majanduskava täitmise tabeliga. Loomulikult saavad huvilised täieliku aastaaruandega tutvuda, aga seda laiali jagada ...?
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 15:57
Postitas tem
Jah. Nõus, et ega see Juhatuse poolne inimeste eelinformeerimine ja teavitamine olegi hull.
Sõltumata sellest, kas üldse, ja kui jah, siis milline on teatav vastuolu majanduskava koostamise metoodikas (näiteks: (a) kas ikka on mõtet kuude kaupa prognoosida ennustamatuid kulusid ja pärast aru anda ettenähtamatus olukorras tehtud KÜ juhatuse otsuste kohta, ja (b) kommunaalkulude kajastamise vajaduse kohta KÜ majanduskavas, jne), olen oma selle teema postitustes eelpool väljendanud teatavat kahtlust kahes asjas:
(1) KÜS raamistikus nõutava minu arvates liiga range majanduskava ülesehituse ja sellest rangusest tekkivate probleemide võimalike lahendusviiside suhtes;
(2) KÜ üldkoosoleku tavapärasel viisil toimetamise efektiivsuse suhtes (püüdes samas leida mingit üldiselt sobivat lahendust optimaalsele kÜ ü/k ülesehitusele).
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 17:23
Postitas lasnakas
tem, tähenärimisega kaugele ei jõua.
Oled nagu koer, kes ajab oma saba taga.
Maamaksu suurus on juba täna teada, kommunaalkulud arvestad viimase hinna alusel, hooldus- ja remondikulud - mis siin keerulist?
Võid ju lisada teksti, et kommunaalkulud makstakse vastavalt tegelikele kuludele ja esitatud arvetele.
Re: KÜ aastaaruanne
Postitatud: 19 Veebr 2009 18:34
Postitas sirts
Ega ei anna eriti välja mõelda ja kalkuleerida küll, millise raha eest midagi teha. Meil on tööde pingerida (nii öelda prioriteedid) tehtud 2-3 aastaks ette. Seal tuleb ka muudatusi, aga üldiselt annab kinni pidada küll. Midagi tuleb tõsta ringi näiteks jooksvalt aasta sees jms. Avariitöödeks on meil oma eraldi rida, kuid üsna sageli juhtub, et kõik tööd tulevadki päevakorda avariilistena. Selline on reaalsus lihtsalt.
Aga aastaaruandega on nii, et küsimused, mis tulevad ette ja kirjalikult, neile jõutakse ka koosolekul vastata. Ülejäänutele võib vastus jääda saamata, sest ega sendipealt ja detailselt ju aastaaruanne ai kajasta kulutusi.
Lisaks on rahval raske aru saada raamatupidamise loogikast, et mis on tekkepõhine ja mis kassapõhine raamatupidamine, miks ühtesid arveid makstakse jooksvalt ja teisi tagantjärele. KÜl peab olema tekkepõhine raamatupidamine, mistõttu kommunaalmaksud jäävad justkui võlgadena üles jms.
Üks variant oleks kutsuda koosolekule rmpidaja. Kui see on oma maja inimene, on lihtne, kuid kui teenust osutab firma, siis peab selle eest täiendavalt maksma.
Teine võimalus aastaaruandest aru saamiseks on lasta seda enesele mõnel asjatundjal seletada. Kolmas võimalus asja arusaadavamaks teha, on võtta üldkoosolekul vastu otsus, et esitatakse aastaaruande lihtsustatud variant. Mina teen seda jooksvalt iga kuu ja siis panen kokku oma nii öelda aruande tehtud kulutuste kohta(justkui kassapõhiselt). Ja siis on päris palju alati olnud seletamist, miks mul ei ole võlgu näidatud, aga raamatupidamisaruandes on. No igatpidi on kellelgi ikkagi küsimusi.