1. leht 2-st

Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 29 Jaan 2008 18:07
Postitas muusika
Tere kõigile,

Peame oma KÜ tööle saama!

Ühistu peab leidma võimaluse kuidas tasuda eraisikust raamatupidajale ühistule osutatud raamatupidamisteenuse eest. Kas saame tasuda autokompensatsiooniga (näit: 800EEK ), kui ta ei ole ühistu liige ja tema autole ei maksta mujalt kompensatsiooni?
Kas ühistu esimees saab ja peab tegema vastava määruse, kus ühistu maksab raamatupidajale autokompensatsiooni osutatud teenuse eest.

Samuti soovib ühistu tasuda juhatuse esimehele tasu näit: 2000 EEK. Autokompensatsiooni kasutada ei saa, sest omab ettevõtte autot ja isiklik auto puudub.

Mõte oli maksta kompensatsioon välja kahele teistele ühistu lihtliikmetele, kes mujalt auto kompensatsiooni ei saa ning annavad ülekantud raha ühistu esimehele.

Millised on foorumi kogemused ja soovitused.

Tänan kõiki, kellel meie KÜ jaoks ajast kahju ei olnud.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 29 Jaan 2008 18:51
Postitas pimeloom
Isikliku sõiduauto teenistus-, töö- ja ametisõitudeks kasutamise kulude hüvitise maksmise tingimused ja piirmäärad
Vabariigi Valitsuse 14. juuli 2006. a määrus nr 164

§ 1. Reguleerimisala

(1) Määruses sätestatakse avalikule teenistujale, töötajale ja juriidilise isiku juhatuse või juhatust asendava organi liikmele teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kulude maksuvaba hüvitise maksmise tingimused.

Vastused sinu küsimustele peaks sellega käes olema. Lisa võid lugeda https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=1051814

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 30 Jaan 2008 07:04
Postitas Valge
veelkord kordan, otsi siit foorumist antud teemat või vaata aadressile http://www.rmp.ee/search/?Articles=1&Fo ... ensatsioon

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 30 Jaan 2008 13:28
Postitas muusika
Kas ainukesteks soovitusteks jäävadki vastused: vt. Riigiteatajat?
Kuna puutun antud teemaga kokku esimest korda, siis on keeruline tõlgendada antud seadust õigesti lähtuvalt püstitatud ülesandest.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 30 Jaan 2008 14:47
Postitas pimeloom
muusika kirjutas:Kas ainukesteks soovitusteks jäävadki vastused: vt. Riigiteatajat?
Kuna puutun antud teemaga kokku esimest korda, siis on keeruline tõlgendada antud seadust õigesti lähtuvalt püstitatud ülesandest.
Mida siin tõlgendada on? Minu seadusest siia kopitud paragrahv ütleb ju selgelt ära kellele on õigus autokompensatsiooni maksta.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 31 Jaan 2008 20:15
Postitas k24
Vot sellega, muusika, on sedasi, et nagu kord ütleb on tegu kompensatsiooniga, mitte varjatud töötasuga- sügavam järeldus tee ise. Selle maksmise aluseks on ÜK poolt kinnitatud majanduskava ja vastav otsus või siis juhatuse otsus, mis peab olema korrektselt sõnastatud. Nende paberite juures peab olema ka auto dokumentide kopi. Kui sul otsuse vormistamises olulised vead ja maksuamet mingil põhjusel seda revideerima peaks, siis maksad takkajärgi erisoodustust ja viivist peale selle.
Toon ühe näite sõnastuse kohta: "kinnitada ühistu juhatuse esimehele esimeheks olemise ajal isikliku sõiduauto kasutamise kulude hüvitise ülemmääraks kuni 1000.- krooni kuus ühistu asjaajamisel tehtavate sõitude eest ".
...ja kui tahad üle 1000 kr maksta, siis tuleb sõidupäevkut pidada.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 01 Veebr 2008 11:06
Postitas roheline
Meie KÜ-s on vormistatud raamatupidajaga Tööleping ja juhatuse esimehega Juhatuseliikme leping - nii on aus, kuigi kulukam KÜ-le. Nii on ka kindel, et ükski korteriomanik ei saa öelda, et juhatus miskit susserdab, sest kõik on nii nagu peab.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 01 Veebr 2008 13:31
Postitas k24
roheline kirjutas:Meie KÜ-s on vormistatud raamatupidajaga Tööleping ja juhatuse esimehega Juhatuseliikme leping - nii on aus, ....
kui autokomp. korrektselt vormitatud, siis tegu täiesti ausa asjaga ja rumalus oleks seda kasutamata jätta

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 01 Veebr 2008 13:40
Postitas majaka
Muusika. Kas Te tõesti tahate, et ühistu, kes seadusest kõrvale hiilib, seda avalikult ka tunnistaks.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Aug 2008 20:18
Postitas sirts
No maksate autokompensatsiooni, ei nimeta seda lihtsalt palgaks ja kõik. Pole midagi erilist selles, et nii tehakse. Juriidiliselt ehk jah, kuid väiksemates ühistutes kasutatakse ikka seda kompensatsiooni varianti üsna palju. Kui sellega liiale ei minda, siis ei näe ma selles küll midagi eriti hirmsat. Kui riik soovib, et kompi kasutaja tõestaks, milleks see 1000 krooni on kulnud, siis ta nõuaks sõidupäevikut.
Mul aga hoopis tekkis selline mure, et üks inimene, kes korraldas trepikodade remondiasju(sõitis oma autoga ja vedas materjali kohale), soovis, et kompenseeriksime tal ühe bensiinitšeki, seda ka ainult 10 liitri bensiini peale, kuigi asju aeti ühistu huvides kaks nädalt ja selle ajaga sõideti maha raudselt rohkem kui 10 liitrit.
Nüüd küsib raamatupidaja, et kuhu me selle bensiini panime kui ühistul autot ei ole, et ei saa maha kanda. Kas ma oleks siis pidanud sellele inimesele määrama autokompensatsiooni? Bensiinitšekki on ju märksa ausam hüvitada? Kes teab, kas raamatupidajal on õigus? Ok, me kirjutasime selle tšeki siis muruniidukile, kuid hinge jäi kuidagi mõru maik, et ei saa nimetada asju õigete nimedega. Kuidas teie kogemus näitab? Kas ma siis pean oma isikliku sõiduauto kuidagiviisi ühistule kasutada määrama? Mina pole ju ainuke, kes asju ajab.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Aug 2008 21:15
Postitas pimeloom
Meie raamatupidaja bensiinitšekkide hüvitamisest probleemi ei ole teinud. Eks muruniidukile läheb ka oma jagu ja muid asju oleme ka bensiinitšekkidega hüvitanud.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Aug 2008 23:26
Postitas sirts
No kui meid auditeeriti, siis ka ei tehtud sellest numbrit. Ma ei tea,kas nüüd on midagi seadustes muutunud või? Ütles, et kuna mina saan autokompensatsiooni, siis mingeid bensiinitšekke ei saa rohkem olla. Mulle oli see esimene kuulmine.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 07 Aug 2008 07:31
Postitas lasnakas
Isikliku või kasutamisõigusega sõiduauto kasutamiseks töö tegemiseks võib sõidupäevikuta maksta ühes kuus kuni 1000 kr, sõidupäevikuga kuni 2000 kr. (4 kr/km ehk sõit kuni 500 km kuus). Sellist maksuvaba hüvitist võivad saada vaid töölepinguga töötajad ja B-kaardil olevad juhatuse liikmed. Mingeid bensiintshekke ei tunnistata ja neid pole vaja.
Muruniiduki jaoks on loomulikult kuludokumendiks vaja bensiinitshekki, sõiduauto puhul aga mitte.
Raamatupidajat töölepinguga palgal hoida on korteriomanike raha raiskamine, sest töömaht kuus on nii väike. KÜ raamatupidajale sobib hästi käsundusleping, teeb vajaliku töö ära, mitte ei istu nagu palgatööline iga päev oma "tagumiktunde" täis ja siis saab veel puhkuseraha jne.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 07 Aug 2008 11:59
Postitas sirts
No nii, küsimus ei olnud autokompi või bensiinitšeki hüvitamises juhatuse liikmele. Ja raamatupidaja puhul on parim variant teenuse ostmine.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 07 Aug 2008 17:24
Postitas lasnakas
Vastasin, kellele võib maksuvabalt oma sõiduauto kasutamisega seotud kulusid hüvitada. Maksuseadused lubavad kõigil teistel vaid sponsoreerida, tehtud heateo eest ise oma kulutused kinni maksta.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 10 Aug 2008 09:33
Postitas leammj
Kui juatuse liige omab sõiduautot.Siis võib juhatuse liikmele selle autokompensatsiooni maksta.Vormistage see õieti. Seaduslik nimi KÜ-s on juhatuse liige, KÜ juhatuse esimees on ühistu sisene nimi.Kuid dok alla kirjutab juhatuse liige. Seaduse ees olete te kõik juhatuse liikmed. Seega vahet ei ole kellele see autokompensatsioon makstakse ja kuidas te seal KÜ-s seda jagate. Sellest te ei pea kusagil kirjutama, et see juhatuse liige saab nii palju ja see juhatuse liige saab nii palju. See teie sisene asi, Võibolla teie KÜ-s on teatud aja üks juhatuse liige esimees ja teatud aja pärast on juba teine juhatuse esimees. Juhatus ise reguleerib oma tööd Kui raamatupidaja kasutab oma tööde tegemisel autot , siis on tal ka õigus saada autokompensatsiooni. Kuid see ei pea olema kuus 1000 krooni.Summa võib olla väiksem. Olen näinud , et ka majahoidjale makstakse seda kompensatsiooni. See te KÜ sisene asi. Peaasi, et see on reaalne summa. See oli suures majas.Kus kortereid on üle 100

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 10 Aug 2008 10:07
Postitas sirts
Kas tahad öelda, et majanduskavas pole vajalik autokompensatsiooni näidata?

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 10 Aug 2008 11:52
Postitas Valge
Vaid kui vastavad volitused on juhatusele üldkoosoleku poolt antud

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 12:16
Postitas tem
>>> ... juhatuse liige omab sõiduautot ...

Kas saan asjast ikka enam-vähem õieti aru, et -
Kui KÜ juhatuse liige omab sõiduautot, ja näiteks kirjutab ning allkirjastab vormikohase volituse oma sõiduauto kasutamise lubamiseks mõnele KÜ liikmele, kes ei ole KÜ juhatuse liige (ega oma sõiduautot), siis peaks ju - vähemasti teoreetiliselt aruteldes - saama autokompensatsiooni 110 % seaduskuulekalt maksta ka KÜ juhatusse mitte kuuluvale KÜ liikmele (vastava juhatuse või veel parem - KÜ ü/k otsuse alusel loomulikult). Eks ole, - no vähemasti nagu näib ju küll sedamoodi (mõistagi sel olulisel eeltingimusel, et too - nö. volitusel alune - KÜ liikme sõiduauto ei saa autokompensatsiooni kusagilt mujalt)?

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 13:14
Postitas leammj
Autokompensatsiooni makstrakse ikkagi teenuse osutajale. See , et ainult juhatuse liikmele. Võib muidugi ka olla erandeid. Näit, majahoidjale, kui tal on auto. Sõidab autoga ladudesse , et tuua kaupa oma tarbeks , See peab kõik olema kirjas, milleks kasutatakse autot, et saada kompensatsiooni Parem , kui uurite seda maksuametist. Sest seda kontrollib maksuamet.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 14:13
Postitas lasnakas
TULUMAKSUSEADUS https://www.riigiteataja.ee/akt/13340627
§ 48. Tulumaks erisoodustustelt
5) isikliku sõiduauto kasutamise eest hüvitise maksmine § 13 lõike 3 punktis 2 sätestatud piirmäärasid ületavas osas (§ 13 lõike 3 punktid 2 ja 21, § 31 lõike 1 punkt 8) ;
=======
Teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitise maksmise kordhttps://www.riigiteataja.ee/akt/13236290
§ 1. Reguleerimisala
(1) Määruses sätestatakse avaliku teenistuja, töötaja või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja kulude maksuvaba hüvitise maksmise kord.
....................
Keegi ei keela väljamakseid, kuid maksuvabalt võib seda hüvitist ettenähtud piirmäärades maksta vaid kas juhatuse liikmetele (B-kaardil) ja töölepinguga töötajatele. Auto reg nr. järgi tuleb aasta väljamaksete kohta esitada maksuametile aruanne INF 14.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 14:14
Postitas pimeloom
leammj kirjutas: Sõidab autoga ladudesse , et tuua kaupa oma tarbeks
Autokompensatsiooniga kompenseeritakse ikka ühistu tarbeks tehtud sõidud, mitte oma tarbeks.

Millistest ladudest ja millist kaupa käib majahoidja ühistu tarbeks toomas?

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 15:54
Postitas tem
>>> ... keegi ei keela väljamakseid ...

Just, ei keela, aga - et mis tingimustel siis ei keela.

Eeldame näiteks nüüd, et olukord on jah, nö. tavapärasest natukese erinev, ja nimelt selline, et:
1. kompensatsiooni saaja ei ole [KÜ] juhatuse liige
2. [KÜ] juhatuse liige kirjutab [alla] vormikohase [näiteks - igast bensiinijaamast saada oleva] nimelise volituse oma isikliku sõiduauto ühele KÜ liikmeist

Nojah, seega siis - võiks vist eelneva arutelu põhjal ju ometi oletada, et [inf 14 kohaselt] ei keela(ta) neid autokompensatsiooni-nimelisi väljamakseid teha KÜ juhatusse mittekuuluvale KÜ liikmele sel juhul, kui:
1. piirmäärasid (kuni 1000.- kuus) loomulikult ei ületata [sest siis peaks hakkama sõidupäevikut ju pidama, mis on tülikas ja üldse - natukese nagu ajast ja arust protseduur]
2. on olemas asjakohane mingis sobivas sõnastuses KÜ juhatuse, või koguni [veel parem] KÜ ü/k vastav otsus
3. on olemas ühe [sõiduautot omava] vastava KÜ juhatuse liikme asjakohane volitus KÜ juhatusse mittekuuluvle isikule selle KÜ juhatuse liikme isikliku auto kasutamiseks [KÜ asjade ajamiseks, KÜ juhatuse või ü/k poolt sõnastatud ülesannete ajamiseks]

Või peab kummatigi tegema selle järelduse, et lisaks kõigile eeltoodud tingimustele siiski veel vajalik -
KÜ juhatuse poolt [koos või ilma selleta - ü/k otsusel/volitusel] selle KÜ juhatusse mittekuuluva isikuga sõlmitud [mingi] leping koos näiteks töökohustuste loeteluga vmst.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 18:41
Postitas lasnakas
Kordan: ainult TÖÖLEPINGUGA töötaja ja juhatuse liige (B-kaardil) võivad maksuvabalt hüvitist saada tööalasteks sõitudeks piirmäärades, mis maksmise korras kirjas https://www.riigiteataja.ee/akt/13236290
Valige see isik, kes TEGELIKULT KÜ asju ajab, oma KÜ juhatusse ja asi korras.

Re: Autokompensatsioon uuesti

Postitatud: 06 Dets 2010 21:33
Postitas tull6
:leammja-Parem , kui uurite seda maksuametist. Sest seda kontrollib maksuamet. : ÄRA seda küll tee, et maksuametisse lähed. Võta ometi lasnakas kuulda ja ära üle pinguta.