1. leht 1-st

Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 24 Mai 2010 15:45
Postitas piretpaimla
Korteriühistu loomisega soovime tagandada endise Valitseja.

1. Kuidas ja millised dokumendid tuleb vormistada, et Valitseja (haldusfirma) tagandamine oleks korrektne ?

2. Kes peavad selle dokumendi allkirjastama ? Ühistu on asutatud, kuid veel registrikannet tehtud ei ole ?

Piret

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 24 Mai 2010 18:03
Postitas VASAR49
Valitseja (haldusfirma) majandab mingi lepingu alusel. Tuleks see läbi lugeda.
Vormistada tuleb lepingu lõpetamine, kuna on moodustatud ühistu.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 24 Mai 2010 18:42
Postitas tull6
Võib juhtuda,et lepingut Te ei leia,siis on korrektne teatada kirjalikult Ühistu blanketil teenuse ülesütlemisest miskist kuupäevast tavaliselt lepingutes on 30 kp. etteütlemisaeg,aga võite alati vähem kui nad protestima ei hakka. Etteütlemis tähtaja saabumisel võtate panga kontole ligipääsu võimaluse. Allkiri on ikka juhatuse liikme poolt.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 24 Mai 2010 20:24
Postitas Roland66
Selleks on vaja KÜ üldkoosoleku otsust. Lugege lepingut, igas lepingus on kirjas lepingu lõpetamise tingimused ja etteteatamis tähtaeg. Tehke kiri haldajale, millele võtke haldajalt allkiri kirja kätte saamise kohta. Lepingust lugege veel, kuidas on kirjas remondirahade ning võlglaste tasaarveldus. Olen lugenud lepingut, et haldaja teeb tasaarvelduse tema arvel olevate remondirahade ja talle võlgu olevate korterite arvel. Tähtis on jälgida lepingust tulenevaid nõudeid. KÜ-t esindavad juhatuse liikmed.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 24 Mai 2010 23:26
Postitas leammj
Kui saate kätte registrit teave , et olete registreeritud ühistu. Koheselt lähete haldusfirma poole ja teete vasta sisulise avalduse , millele lisate oma ühistu b-kaardi. B-kaard ongi aluseks , et hakata vastuvõtmist haldusfirmalt kogu dokumentatsiooni. . Vastavalt KOS `§14. Kundlasti teete vastava sisulise akti. Nad võivad seda teha ühekuu jooksul. Kuid neil on õigus teid kinni pidada 3 kuud. Vaadake , et nad teile kõik annanvad üle. vajadusel võin aidata
Mingit üldkoosoleku otsust ei pea te haldusfirmale andma. Te olete peale registrisse kandmist juriidiline isik. Olete moodustanud/asutanud Korteriühistu, mille tõendiks ongi ainult b-kaard. Üldkoosoleku otsus pole haldusfirmale alus.
Haldusfirma ei ole korteriomanik , kellel on õigus nõuda üldkoosoleku otsust kahe nädala jooksul Tema jaoks on ainult ametlik dokument , milleks on ainult B-kaart. See tõestab , et olete juriidiline isik Kogu dokumentatsiooni peavad nad teile üleandma kolme kuu jooksul.
kui on küsimusi , küsi.
olen asutanud 5 maja ja aidanud ülevõtta haldamist.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 25 Mai 2010 13:22
Postitas Lennujaam
Kui registrikanne on tehtud,siis alustage tegevusega. Sõlmige lepingud
prügi,elektri,vee-ja küttefirmaga.Teil on selleks õigus.Avage oma ühistu pangaarve.
Valitseja las teenindab teid edasi,kui ta vabast tahtest seda tahab aga
tema poolt esitatud üürikviitungeid ei pruugi enam täita. Kui lepingud on tehtud ja raamatupidamiseteenus ka korraldatud, esitate juba ise majanda
miskulud oma ühistu liikmetele ja need on täitmiseks, mitte valitseja omad,
kes ei taha ju vägivaldselt teie seaduslikku tegutsemist tunnistada.
Kui vabatahtlikult nad teie "makulatuuri"ei taha üle anda,teeb seda kohus.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 25 Mai 2010 16:14
Postitas leammj
Kulla lennujaam, mida sa siin kirjutad. Ta ju selgelt kirjutab , et pole veel registri poolt tehtud kannet. Kuidas saab nii toimida. Selleks , et lõpetada kõik kom. teenuste lepingud. Ükski firma ilma B- kaardi kandeta ei lõpeta lepingut haldusfirmaga. Leping vormistatakse b- kaardi alusel. Ühistu loetakse vormistatud , kui on kantud B kaardile. Tunnistan neid ühistuid , kes on suutelised ise haldama, mitte kasutama vahendajat. Nendele , kes on saanud aru , et haldusgirma teenib ainult kasumit. Veelkord soovin neile ainult edu. Kuid siin peavad nad ära ootama B-kaardi kande ja ainult kiiremini vormistama ülevõtmise/vastuvõtmise akti . Alles siis saavad nad alustada iseseisvalt tööd ka alles peale kolme kuud. Kuna see on sedausega paika pandud. Vahest muidugi annavad haldusfirmad ka varem üle.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 25 Mai 2010 18:14
Postitas Roland66
Huvitav, millise seaduse alusel?

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 25 Mai 2010 18:52
Postitas tull6
Siin on nii kangeid tegijaid/ütlejaid,et Piretil on nüüd küll suur segadus arvan ma.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 25 Mai 2010 20:17
Postitas Roland66
Seltsimehed võitliuskaaslased! Ma natukene mõtisklesin antud teema üle ja jõudsin järgmisele mõttele. Haldajaga on lepingu sõlminud korteriomanike ühisus vastavalt KOS-le. Seega võib see sama ühisus lepingu lõpetada, tuleb volitada kedagi seda lepingut lõpetama ja formaalsusi vormistama. KÜ las registreerub seniks ja võtab haldamise üle, kui leping haldajaga on lõppenud. Kuskil ei ole kirjas, et ühisus ei või lepingut valitsjaga lõpetada, vähemalt minu andmetel. Kes tuleb peale haldajat, on ühisuse probleem, mitte haldaja. Jõudu. Ilmselt vaja korraldada ühisuse koosolek või protokoll vastavalt vormistada, kui haldajaga lepingu lõpetamisest juttu oli. Ütleks nii, et formuleering on natukene vale, kuid ei saa päris kindel olla, kuna otsuseid ei ole lugenud.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 27 Mai 2010 21:49
Postitas piretpaimla
1. Lepingud on sõlmitud haldajal (korteriomandiseaduse järgi Valitseja) kõigi 10 korteriomanikuga juba 1999 aastal.

Etteteatamise aeg muutmiseks/lõpetamiseks lepingu järgi on 1 kuu.

2. Selles lepingus (enamus neist sõlmitud 1999) on kirjas, et leping kehtib kuni elamuhaldajalt elamu halduse üleandmiseni korteriühistule.

3. Korteriomandi seaduse paragrahv 17 "Korteriomanike üldkoosolek" lõige 3 lubab korteriomanikel teha otsust ilma üldkoosolekut kokku kutsumata, kui otsuse kohta on kõigi korteriomanike kirjalik seisukoht.

4. Korteriomandiseaduse paragrahv 20 "Valitseja tagandamine" lõige 1 kohaselt tuleb Valitseja tagandamine otsustada korteriomanike häälteenamusega.

Sama paragrahvi sama lõige täpsustab veel, et valitseja tagandamise suhtes võib kohaldada piirangut, mille järgi võib Valitsejat tagandada vaid olulisel põhjusel.

Seadus olulist põhjendust ei reglementeeri, kuid järgides sama seadust:
* Valitseja kohustub vähemalt 1 kord aastas kokku kutsuma üldkoosoleku,
* Valitseja kohustub esitama korteriomanikele majanduskava, mis peab olema korteriomanike poolt kinnitatud häälteenamusega,
*Valitseja kohustub korteriomanikele esitama peale majandusaasta lõppemist aruande, milles kajastatakse muuhulgas majanduskava täitmist ka aruanne peab olema kinnitanud korteriomanike poolt häälteenamusega.

Kõik need kirjeldatud kohustused on täitmata- mida mina tõlgendan oluliseks Valitseja tagandamise põhjuseks.

5. Majas on meil 10 korteriomanikku, koostasin Valitseja tagandamise blanketi, milles on kirjas iga korteriomaniku seisukoht Valitseja selgesõnalise tagandamise kohta ja iga korteriomanik allkirjastas selle individuaalselt.

Eraldi dokumendi koostasin tagandamise olulistest põhjustest (eelpool kirjeldatule lisasin ka KÜ asutamise ja suutmatuse korraldada majas eluliselt vajalikke ehitustöid-maja asub Tallinna kesklinnas, kuid kanalisatsioon lõppeb keldris...)

6. Lähtudes kõikide korteriomanike kirjalikest seisukohtadest koostasin majaühisuse otsuse selle kohta, et Valitseja tagandada.

7. Dokumendid koostasin 2 eksemplaris, meili teel edastasin Valitsejale skaneeritud originaalallkirjadega dokumendid (2-le aadressile) ja samal päeval saatsin ka Eesti Posti kaudu väljastusteatega samad dokumendid.

Palusin Teie nõu seetõttu, et kuna KÜ registreerimine võtab veel pisut aega (osaliselt digiallkirjastamise pärast, kuidas keegi saab selle tehtud, see on siiani veel osaliselt ootel), siis on justkui õiguslik vaakum:

* Tagandamise dokumendid on ühisuse poolt,
* KÜ on asutatud, kuid veel ei ole registreeritud.

Ajaliselt on daatumid:
1) 01.05.2010 - tagandamise otsus ja kõigi korteriomanike kirjalikud seisukohad, nagu seadus nõuab, lisaks olulised põhjused tagandamiseks;

2) 12.05.2010 - kutsusime Valitseja aru andma, nõudsime ise üldkoosolekut;

3) 12.05.2010 - pärast Valitsejaga üldkoosolekut KÜ asutamiskoosolek.

Kuna Valitsejale oli nii palju küsimusi materiaalses mõttes (maksud), millele ei olnud kohapeal saada võimalik ühtegi vastust, siis otsustasime, et ootame ära Valitseja selgitused ja vastused. Selgitused tulid "võime kulusid alla lasta" .....

Kui olime vastused kätte saanud, edastasin 25.05.2010 majaühisuse otsuse tagandamisest koos korteriomanike kirjalike seisukohtadega, mille koostasime 01.05.2010.

Sellega on siin kirjas iga detail. Hoian hinge kinni :(....

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 27 Mai 2010 21:59
Postitas Roland66
Kõik on hästi ja oled korralikult teinud, hinge kinni hoida ei ole vaja, kuna leping lõpeb varsti, ennem pead veel teenuste tarnijatega uued lepingud sõlmina. Kas sinu kirjas, valitseja tagandamise kohta, on kirjutatud, et valitseja peab teatama kõikidele teenuste tarbijatele lepingu lõppemisest. Soovitan sul ise kirjad välja saata, ametlikesse teadannetese lisaks teade lepingu lõpetamise kohta. Iseseisvalt hakkad toimetama 01.07.10. Meil ole esimese majaga ka palju muretsemist, kuid järgmistega läks libedalt. Muretsemiseks ei ole põhjust.

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 28 Mai 2010 17:17
Postitas piretpaimla
Kasutaja LEAMJ, Sa kirjutad, et 3 kuud on õigus kinni hoida, siis palun viita sellele seadusele, mille alusel saab veel kinni hoida 3 kuud ?

Piret

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 28 Mai 2010 17:36
Postitas piretpaimla
Võlaõigusseadus sätestab:

§ 13. Lepingu muutmine ja lõpetamine

(1) Lepingut võib muuta või lepingu võib lõpetada lepingupoolte kokkuleppel või lepingus või seadusega ettenähtud muul alusel.

MUID VIITEID LEPINGU LÕPETAMISE KOHTA MA SEADUSEST EI LEIA !

See paragrahv oma lõiguga annab võimalused
*kokkuleppel
*lepinguga ettenähtud korras
*seadusest ettenähtud muul alusel

Kokkulepet siit ilmselt ei tule. Lepingutes, mis on korteriomanikega sõlmitud on selgelt kirjas 1 kuu, ehk Valitseja ise on lepingu teksti ette valmistades näinud ette meile tingimuse mille kohaselt on etteteatamise aeg 1 kuu.

Millest siis tuleneks tal nüüd õigus ühepoolselt taganeda sellest kahepoolselt kokkulepitud tingimustest ?

Kirjutage, ootan kommentaare kõigilt kes on pädevad kaasa rääkima.

Piret

Re: Valitseja (haldusfirma) tagandamine

Postitatud: 28 Mai 2010 19:54
Postitas suisse
Olen ka ise uurinud seaduandlusest lepingu lõpetamisest etteteatamise tähtaegu, kuid minu arvates ei anna antud juhul tähtaega.
Seega, kui käib see lepingu järgi. Korteriomanikega sõlmitud lepingud ütlevad ju tähtaja üheselt:
2. Selles lepingus on kirjas, et leping kehtib kuni elamuhaldajalt elamu halduse üleandmiseni korteriühistule.
Seega peaksite te esitama teate KÜ asutamisest (asutamise aeg, reg.osakonnale registrisse kandmise avalduse esitamise aeg) ning selgelt oma soovi (nt. lähtudes eeltoodust teatame, et meievahelised lepingud lõpevad lepingu punkti ... alusel) ja esitama nõude dokumentatsiooni, rahaliste vahendite jms. üleandmiseks asutatud KÜ juhatusele.

NB! mingil hetkel peaksite ju nägema menetluskandeid rik.ee pealt, sealt näeb varem, kui määrus registrisse kandmiseks teieni jõuab.