Need on fassaadi osana kaasomandis ja seetõttu on muudatused fassaadil lubatud seadusjärgselt ainult kokkuleppel kaasomanikega (mitte häälteenamusega).Mhh, trellid akendel? On need rootsi kardinad nii hädavajalikud? Ise võtaksin trellid täiesti maha ja kui turvalisus väga oluline, siis laseksin paigalda läbipaistvad turva-pakettaknad, mida naljalt ei suuda keegi purustada ja pole need ka nii hirmkallid. Müüakse ka tumendatud klaasiga pakettaknaid, kust väljast sisse praktiliselt ei näe, ideaalne esimese korruse korterile.
Mitte elanike, vaid KÜ liikmete rahadega.Remontida oma aknaid KÜ rahadega? Kes see KÜ on? Elanikud ise.
Statistika:Postitatud Postitas Uutma — 17 Mai 2013 11:51
Statistika:Postitatud Postitas lasnakas — 17 Mai 2013 09:18
Seega peaks kõik KOS 3 kirjeldused eriomandi kohta kirjeldama ka praeguseid põhimõtteid.Põhimõttelisi muudatusi võrreldes kehtiva õigusega ei toimu, säilib põhimõte, et eriomandi ese peab olema ruumiliselt piiritletud ja eraldi kasutatav hooneosa.
Ehk siis mu mõistus ütleb, et trellid oleks nagu kaasomandi esemeks, kuna need need olid ühesugused ja paigutatud kõikidele esimese korruse korteritele arendaja poolt (osad korteriomanikud on omadelt korteritelt need eemaldanud). Samas imelik on, et hooneregistri plaani jaoks pole need olnud nagu piisavalt olulised elemendid, et plaanil ära märkida.Eriomandi esemeks võib olla ka rõdu, lodža, terrass jmt hoone osa, mis paikneb hoone välispiirdest väljaspool, kuid on piisavalt ruumiliselt piiritletud. Samas on hoone välisfassaad siiski tervikuna kaasomandi esemeks nii tehnilisest kui ka visuaalsest küljest ja seda ka siis, kui välisfassaad moodustab ühtlasi rõdu „siseseina“.
Lõige 3 määratleb, millised hoone osad ei ole eriomandi esemeks ka siis, kui need paiknevad eriomandi eseme piires. Sellisteks hoone osadeks on näiteks korterit läbivad vee- ja kanalisatsioonitorud ning küttesüsteem. Seejuures võib veetorude puhul eristada kaasomandi ja eriomandi eset, st veetoru on kaasomandis kuni selle punktini, kus on võimalik korterisisese toru eemaldamine ilma kogu hoone veevarustust mõjutamata. Sellest punktist alates on veetoru korteriomandi eriomandi osa esemeks, st korteriomanik võib seda muuta ja kõrvaldada oma äranägemise järgi.
Viitaks nagu sellele, et mingitel juhtudel siiski pole tegemist kaasomandi osaga? Aga millistel? Ahjuküte/elektriküte??Samas küttesüsteemi puhul tuleb arvestada, et see on üldjuhul tervikuna kaasomandis, sh ka korteris paiknevad torud ja radiaatorid.
Ehk siis lühidalt: Eriomandi ese peab olema eraldi kasutatav ja piisavalt piiritletud ruum ja selle osad.Lõige 4 sätestab, et kõik kinnisasja osad, mis ei ole ühegi eriomandi esemeks ega kolmanda isiku omandis, kuuluvad korteriomandi kaasomandi eseme hulka, st on korteriomanike kaasomandis. Kinnisasjal paiknevad ja sellega püsivalt ühendatud asjad on üldjuhul kinnisasja olulised osad (TsÜS § 54 lg 1). Sellest põhimõttest on siiski võimalikud ka erandid (TsÜS § 54 lg 2), st kinnisasjal võivad paikneda asjad, mis kuuluvad kolmandale isikule. Korteriomandite puhul on neist kõige olulisemad rajatised, mille kaudu toimub kinnisasja varustamine vee, elektri, kütte jmt teenustega. Sellise rajatise puhul piiritleb liitumispunkt teenuse osutajale kuuluvat võrku teenuse tarbijale kuuluvast võrgust. Seejuures võivad pooled küll kokku leppida liitumispunkti asukohas (see võib paikneda nii samal kinnisasjal kui ka väljaspool seda), kuid mitte selles, milline asi on kinnisasja oluline osa. Näiteks muutub soojussõlm, mis teenib ainult ühe kinnisasja majandamise huve, pärast paigaldamist igal juhul kinnisasja oluliseks osaks.
Statistika:Postitatud Postitas Uutma — 16 Mai 2013 11:08
Statistika:Postitatud Postitas vello12 — 16 Mai 2013 10:01
Statistika:Postitatud Postitas pimeloom — 15 Mai 2013 22:53
Teoreetiliselt oleks ju mõistlik pidada uksi ka konkreetse korteriomandi reaalosa/eriomandi eseme osaks. Loogika siis selles, et reaalosa ei või korteriomanik ka kasutada/käsutada oma äranägemise järgi kui see läheb vastuollu teiste korteriomanike õigustega.Akende ja ustega aga hakati koheselt toimetama kui reaalosa esemega ehk nende vahetamiseks kaasomanike arvamust ei küsitud ja projekti järgi ei toimetatud.
Rõdupiirete vahetamisel kasseerivad ka ühistud raha üksnes rõduomanikelt.
Heh. Mulle meeldib kuidas Sa 'vähemuse' sellesse lausesse panidKaasomanike kokkuleppe asemel kehtib üldkoosolekul kõvemat häält tegeva enamuse/vähemuse arvamus omandisuhete alal.
Statistika:Postitatud Postitas Uutma — 15 Mai 2013 22:02
Ma ei samasta ennast puuviljadega. Lihtsalt Sinu postitustest kumab igalt poolt läbi, et kui keegi enamuse otsustega ei nõustu, siis on tegemist kohe fruktiga, kes asjatult teistele närvidele käib.Teiseks,kui Sa samastad end fruktiga,on see Sinu enda valik,ma pidasin seda küll teses kontekstis silmas.Ja m2 põhist maksmist pean ma täiesti normaalseks.
Statistika:Postitatud Postitas Uutma — 15 Mai 2013 21:18
Statistika:Postitatud Postitas anne47 — 15 Mai 2013 14:32
Statistika:Postitatud Postitas Uutma — 15 Mai 2013 13:12