vabandage minu rumalust, aga milline on võlgade summeerimisega ajaline tabel? Ja kuidas siis ikkagi on kõige õigem viivise arutamine ja kas tohib teha nii ja tohib teha naa.
Ma ei ole raamatupidaja, et teaksin, mis on antud küsimuses õige ja mis vale arvutamisskeem. Raamatupidamisliku ja seadusliku pädevama arvamuse saamiseks soovitan pöörduda internetis olevate raamatupidamisfoorumite poole.
Võlgade summeerimise all mõtlesin arvutuslikku toimingut, kus kuu alul oleva põhivõla jäägile lisatakse kuu jooksul lisandunud mittemakstud summa, mille tulemusel saadakse järgmise kuu esimese päeva seisuga põhivõla summa. Viivist arvestatakse kuu alul olnud põhivõla summalt ja arvestuseks võetaks möödunud kuu päevade arv ja viivis 0,07% päevalt. Põhivõla- ja viivise summad hoidke arvutustes eraldi. Viiviselt ei tohiks viivist arvestada.
Lisaks tasub tähele panna, et võlaõigusseaduse järgi võid võlgniku poolt makstud summad eelisjärjekorras tasaarveldada viivissummaga ja siis kui raha üle jääb teises järjekorras põhivõlaga.
Ja kas maksegraafiku teinud võlgniku jaoks jäävad tasumata arvetelt viivised seisma maksegraafiku koostamise päeval, või jooksevad siiski edasi konkreetse laekumise hetkeni?
Maksegraafiku koostamisega ei pea peatama viivise arvestamise. Maksegraafiku koostamine on ikka kokkuleppeline, kus üks lubab oma võla likvideerida, et teine teda kohtusse ei annaks.
Viivist soovitan rakendada ikkagi kuni võla täieliku likvideerimiseni.Statistika:Postitatud Postitas MargusT — 04 Mär 2011 23:10
]]>