Tervist head foorumilugejad! Pöördun siia, et targematelt nõu küsida järgmises olukorras:
Olen korterielamu tavaline elanik, elan teisel korrusel. Möödunud suvel uuendas korteriühistu just täpselt meie trepikoja all asuvat mootorit, mis ajab terves maja keskküttetorustikus vett ringi.
Kuid sellel oli järgmine tagajärg: uuendatud süsteemiga kaasneb meie trepikoja esimese, teise ja vähemalt ka kolmanda korruse korterite radiaatorites vägagi häiriv kerge kume vibratsioon. Päeval seda ei kuule, sest olme- ja välismüra tase on küllalt suur, aga öösiti, kui kõik on vaikne, siis on kuulda kogu aeg radiaatorites vastik tuhm põrisemine.
Esimese korruse elanikud ütlevad, et nad ei saa üldse magada normaalselt ja peavad unerohtu võtma. Ka minul on teise korruse elanikuna magamisega suuri raskusi. Vibratsiooni kuulevad ka kolmanda korruse elanikud.
Ma olen kindel, et selles õigusaktis
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=846015 toodud nõudele "Müra eluruumis ei tohi ületada päeval 40 detsibelli ja öösel 30 detsibelli." vastab see süsteem täielikult, ilmselt on kordi vaiksemgi. Tegemist pole niivõrd müra, kui just madala vibratsiooniga, mida on vaevu-vaevu kuulda, aga mida siiski on kuulda ja tunnetada öösiti kogu aeg. Kõrvatropid igal juhul ei aita - vibratsioon tuleb neist läbi nagu nuga sulavõist.
Korteriühistu esimees leiab, et kõik on normaalne ja normidele vastav ning ühistu midagi enam välja vahetama ei hakka. Lisaks väidab esimees, et süsteem on uus ning "kuludes" muutub vibratsioon vaiksemaks.
Kas keegi targem inimene võiks öelda - kas selline asi ikka on normaalne? Kelle poole peaks pöörduma sellise küsimusega? Kuidas probleemi lahendada? Tervisekaitseinspektsioon ütleb, et füüsiliste isikute valduses olevate ruumide järelevalve ja kontroll pole nende asi.
Mul on teine korter teises kortermajas veel, kus eelmisel suvel vahetati välja kogu keskküttesüsteem. Ja seal ei ole kuulda absoluutselt mitte mingisugust vibratsiooni ega müra, kui kõrv panna radiaatori vastu, on kuulda ainult kerget kahinat. See paneb mind kahtlustama, et mitte mingit vibratsiooni ei tohiks tegelikult olla.
Mida elanikud peaks ette võtma? Eriti olukorras, kus ühistu juhatus leiab, et kõik on normaalne, aga ometi vahetult "pumba" kohal elavaid inimesi see vibratsioon häirib

Ma saaks aru, kui ma oleks tõesti ainus, keda selline vibratsioon häirib, et äkki olen ülitundlik. Aga ei ole - mitme korteri inimesed kurdavad selle probleemi üle.
Kõikide murede, lahendamiseks on mittu võimalust. Esimene, mis sulle kindlasti ei meeldi, kuid on ka kasutamis kõlblik. Tee koostööd paradamatusega, (ka minu naaber paugutab oma korteriust, aga ma võtan seda, kui paratamatust ei soovi lihtsalt pahasti üelda). Teiseks. Ära leppi, otsi võimalusi, olukorra muutmiseks, otsi sõnu seadustest, et olla kindel oma õigustes. Ootame, küllap mõni annab, siin veel mõne hea idee, mis edasi