Esimene: Küttepüstakud, ehk maja keskküttesüsteem, tasakaalustatakse püstaku torustikule paigaldatud tasakaalustusventiiliga (tavaliselt keldris). Sellega reguleeritakse küttevee läbivoolu hulka konkreetses püstakus. Rusikareegel ütleb, et soojasõlmele lähemal olevates püstakutes peab vee läbivool olema väiksem kui soojasõlmest kaugemates püstakutes. Lisaks maja otsapüstakutes peab vee läbivool olema suurem kui maja keskel. Et seda õigesti ja korrektselt teha, tuleb pöörduda vastavaid oskuseid omava ettevõtte poole, sest see eeldab teatud mõõteriistu ja teadmisi ning püstakute korterisiseste keskmiste temperatuuride, pealevoolude ja tagasivoolude temperatuuride mõõtmist. Tasakaalustus tagab, et kõik püstakud saavad ettenähtud (mitte võrdse) veekoguse ning ei tekiks erinevates püstakutes üle- või alakütmist.
(Kahetoru süsteemides asendab seda teatud tingimustel põhimõtteliselt iga küttekeha ees olev iga korteri enda tasakaalustusventiil.)
Teine: Teatavasti liigub soojus hoone sees alt üles. Seepärast on alumistel korteritel pikemad, suuremad või enama arvuga ribidega küttekehad kui ülemistel korrustel. Samas antakse ühetoru süsteemi puhul ülemistele korteritele nö kuumemat vett mis alla tulles pidevalt jahtub. Ka see tingib eelpool välja toodud iseärasust, et alumistel korteritel peavad olema suuremad küttekehad. Lihtsamalt öeldes: küttekehade suurus kahaneb pidevalt alt üles suunas- kõige väiksem küttekeha viimasel korrusel, keskmise suurusega maja keskel ja suurim alumisel korrusel. Et alumiste ja ülemiste korterite kütmine oleks omavahelises seoses tasakaalus, selleks on iga korterelamu ehitamisel (ka nõuka aegsetel) olemas küttesüsteemide projekt. Projekti koostab alati vastavaid oskusi omav pädev insener. Projektlahenduste aluseks on hulk väga keerulisi arvestusi ja arvutusi.
Seega, üks asi on maja küttesüsteemi tasakaalustamine, mis tugineb vastavatele mõõtmistulemustele (nõuka aegsetel majadel ehitusjärgselt üldiselt puudub ja tuleb endal lasta paigaldada spetsiaalsed tasakaalustusventiilid), ja teine asi on küttepüstaku korteritesisene tasakaalustamine, mis on paika pandud vastava projektiga ning tugineb vastavatele arvutustele.
Just seda teist tasakaalu on võimalik korteriomanikul endal tasakaalust välja viia, kui paigaldatakse valede tehniliste näitajatega uued küttekehad.
Pädevates ettevõttetes on olemas vastavad graafikud, valemid ja tabelid, milliste alusel leitakse ükskõik mistüüpi vanale küttekehale (kui vajab välja vahetamist uut- või teisttüüpi küttekeha vastu) uut tüüpi küttekehaga asendatavused ja tingimused.Statistika:Postitatud Postitas Fucs — 30 Jaan 2010 11:59
]]>